Liczba wyświetleń: 69
Ustawę natychmiast skrytykowali zarówno republikanie, jak i demokraci. Wiele osób zdziwiła tak radykalna zmiana polityki Białego Domu wobec nielegalnych imigrantów, jednak po dokładnym jej przeanalizowaniu w ustawie są luki, które niweczą te ograniczenia.
Po pierwsze, dokument przewiduje wyjątki dla nieletnich migrantów bez opieki dorosłych, osób stojących w obliczu poważnych zagrożeń dla zdrowia lub bezpieczeństwa oraz ofiar handlu ludźmi. Jednak główną cechą tej ustawy jest to, że te środki będą obowiązywać do momentu, gdy średnia liczba zatrzymań nielegalnych migrantów przekraczających granicę USA i Meksyku nie spadnie poniżej 1,5 tys. dziennie. CBS News zauważa spadek tego wskaźnika w kwietniu do około 3,8 tys. w porównaniu z marcem. W przypadku przekroczenia progu 2,5 tys. po zdjęciu ograniczeń Biały Dom obiecał ponownie zaprzestać udzielania azylu nielegalnym imigrantom.
Innymi słowy, Biden próbował zająć jednocześnie dwa stanowiska: republikanom chce sprzedać pomysł na zaostrzenie polityki migracyjnej, a swoim wyborcom z Partii Demokratycznej — o tymczasowym charakterze tych środków. Mówiąc inaczej, rozładować trochę sytuację na granicy i wszystko wróci do normy. Jednocześnie Biden postanowił przenieść odpowiedzialność za kryzys migracyjny na nowe przywództwo Meksyku. Prezydent USA wezwał niedawno wybraną na stanowisko szefa Meksyku Claudię Sheinbaum do podjęcia nowych działań w celu rozwiązania sytuacji na granicy. Niuansem jest to, że Sheinbaum obejmie stanowisko za kilka tygodni przed wyborami w USA. Innymi słowy, Biden faktycznie przekazał decyzję w tej sprawie politykowi, który prawdopodobnie będzie współpracować z nową administracją USA.
Tymczasem problemy na granicy stają się coraz bardziej niebezpieczne, a zakaz przyznawania azylu może tylko pogorszyć sytuację. Ludzie, którzy dotarli do granicy amerykańskiej i pokonali już tysiące kilometrów, prawdopodobnie nie zawrócą po prostu do domu. Podobne inicjatywy mogą prowadzić do starć na granicy, czego Biden bardzo by nie chciał przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Kryzys na granicy z Meksykiem i USA rozgorzał już w 2021 roku, ale w ostatnim czasie sytuacja stała się krytyczna.
Amerykańska służba graniczna odnotowuje rekordową liczbę zatrzymań związanych z próbami nielegalnego przekroczenia granicy — 250 tys. Z powodu kryzysu na granicy władze federalne wdały się w spór z władzami Teksasu — na wniosek republikańskiego gubernatora stanu, Grega Abbotta, tam zainstalowano drut kolczasty, pływające przeszkody i ogrodzenia, a także przejęto kontrolę nad obszarem granicy w okolicach miasta Eagle Pass i nie wpuszczano tam federalnych agentów.
Autorstwo: Adam Północny
Źródło: WolneMedia.net
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS