Jest petycja w sprawie niebezpiecznego przejścia dla pieszych w Katowicach. Kilka lat temu na al. Korfantego tramwaj potrącił 17-latkę. Dziewczyna zginęła na miejscu. Z kolei kilka dni temu inne potrącenie mogło się zakończyć równie tragicznie.
Do wypadku, który dla 69-letniego pieszego mógł zakończyć się tragicznie, doszło 18 marca. W tym przypadku sprawcą był sam pieszy, ponieważ chcąc przekroczyć jezdnię poza pasami, wszedł przed nadjeżdżający autobus. Jednak kilka lat temu, w 2019 roku, już na przejściu dla pieszych, zginęła 17-latka. Dziewczynę potrącił tramwaj.
Obydwa te wypadki miały miejsce przy skrzyżowaniu al. Korfantego z ul. Gnieźnieńską. Rejon autobusowo-tramwajowego przystanku Wełnowiec Gnieźnieńska nie należy do bezpiecznych. – Jednocześnie rusza tramwaj i autobus, piesi wychodzą wprost pod samochody. Nasi uczniowie usiłują uciekać przed nadjeżdżającymi autami – mówi jeden z pedagogów pracujących w Rzemieślniczej Branżowej Szkole I Stopnia przy al. Korfantego. To uczennica tej szkoły kilka lat temu zginęła pod tramwajem. Wtedy szkoła wnioskowała o zainstalowanie progów zwalniających w okolicy przejścia. Jednak wniosek został przez miasto odrzucony.
Teraz sprawa powróciła po wypadku z ubiegłego tygodnia. Fabian Kowalski, jeden z uczniów klasy I, postanowił spróbować zawalczyć o zmiany. Zbiera podpisy pod petycją, w której pisze: – Ze względu na dużą wypadkowość uczniowie oraz pracownicy szkoły nie czują się bezpiecznie jako piesi w tej lokalizacji. Tym razem uczeń chce doprowadzić do zamontowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Do tej pory petycję podpisało około 140 osób. Pod wpływem inicjatywy ucznia szkoła też chce podjąć kroki w celu poprawy bezpieczeństwa.
– Rozmawialiśmy z grupą pracodawców, którzy znają się na tym bardziej i mówili, że progi zwalniające nie spełnią swojej roli. Dlatego lepiej byłoby zainstalować światła – mówi Bożena Banasik, dyrektorka Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Katowicach. Szkoła zwróci się do MZUiM z prośbą o rozważenie zainstalowania sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. Petycję online można podpisywać TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS