Pierwsze letnie weekendy, to idealny czas na odkrywanie uroków naszego kraju. Ukryte przed światem czerwone wody kamieniołomu Kopulak, w lesie koło Suchedniowa to atrakcja jedyna w swoim rodzaju. Przebywając w województwie świętokrzyskim, nie można ominąć tej niezwykłej atrakcji turystycznej.
Historia powstania kamieniołomu Kopulak
“Płaczące kamienie” to czerwone złoża piaskowca, które odkryto w okolicach Skarżyska już w połowie XIX wieku. Kiedy zaczęto na tych terenach prowadzić pierwsze prace wydobywcze, powstał niesamowity kamieniołom Kopulak, który do dziś zaskakuje swoim marsowym krajobrazem. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku kamieniołom Kopulak przeżywał prawdziwy szczyt swojej działalności, natomiast w latach 90. na tych terenach zaprzestano wydobycia. Powstałe w tym miejscu wyrobisko wypełniło się wodą, która dziś zaskakuje swoim intensywnie czerwonym kolorem, dokładnie takim jak otaczające ją skały.
Nawet dziś jest to miejsce o istotnym znaczeniu geologicznym, ponieważ dopiero latach 2001 – 2003 w skałach piaskowca odkryte zostały ślady życia sprzed 240 milionów lat. Na jego terenie kamieniołomu Kopulak nadal można znaleźć wiele skamieniałości morskich, triasowych płazów i gadów oraz wielu innych organizmów, które znajdowały się na tych terenach wieki temu.
Atrakcja turystyczna na weekend
Dzięki wyjątkowej historii i niesamowitym krajobrazom przyciąga wielu turystów z całej Polski. Fascynuje głównie rdzawoczerwony kolor, jednak woda w sztucznym jeziorze zawiera liczne związki żelaza. Niestety kąpiel w tym miejscu jest całkowicie zabroniona, głównie ze względu na zagrożenie wynikające z możliwości osunięcia się skał z urwiska otaczającego wodę. Na terenie kamieniołomu, kilka razy w roku nadal trwa wydobycie, jednak przez większość czasu ten ośrodek leśny jest dostępny dla chętnych. Warto przed wycieczką sprawdzić, czy akurat w wybranym okresie będzie dostępny do zwiedzania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS