A A+ A++


Zobacz wideo

Ponad połowa Polaków uważa, że kraje Unii Europejskiej powinny w większym stopniu samodzielnie decydować o swoich wewnętrznych krajowych sprawach. Według ankiety przeprowadzonej przez pracownię Opinia24 na zlecenie TOK FM – uważa tak 58 proc. dorosłych obywateli w naszym kraju. Dla co czwartego Polaka nic nie powinno się zmieniać, a 16 proc. chciałoby więcej wspólnych decyzji obejmujących całą Unię Europejską.

O tym, że wyniki tej ankiety to po prostu pokłosie polskiej polityki przekonana była gościni Szymona Kępki w audycji “TOK360”, Magdalena Cedro, analityczka do spraw europejskich Polityki Insight. – Obraz Unii Europejskiej wśród Polaków kształtuje nasza wewnętrzna scena polityczna, na której brakuje bardzo pozytywnego przesłania – tłumaczyła. Jej zdaniem, brakuje w Polsce siły politycznej, która by forsowała większą integrację europejską i potrafiła za nią agitować. 

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

O religii i migrantach samodzielnie

Tymczasem polska potrzeba samodzielności dotyczy – jak pokazują wyniki ankiety – głównie kwestii światopoglądowych: 72 proc. Polaków uważa, że sami powinniśmy decydować o miejscu religii w życiu publicznym, a 64 proc. chce niezależnych od Unii przepisów aborcyjnych. Goszcząca w TOK FM analityczka uważała, że może być to efekt silnego przekonania, że takie sprawy należy rozwiązywać lokalnie. Tym bardziej, że z zagranicy dochodzą do nas głównie skrajne przekazy. Cedro zauważyła, że najgłośniej zwykle jest o unijnym pomysłach radykalnych, zarówno z prawej, jak i lewej strony sceny politycznej.

Wyniki sondy jasno wskazują, że nie chcemy wspólnych unijnych decyzji w sprawach migracji. – Wychodzi na to, że Polska chce decydować samodzielnie w sprawie migrantów, czyli tam, gdzie Unia wymagałaby od nas więcej, nakładałaby na nas obowiązki – komentowała Cedro. Zwróciła przy tym uwagę, że tendencje zasadniczo zmieniają się, gdy chodzi o kwestie naszego bezpieczeństwa, problemów z Rosją, czy wsparcia dla Ukrainy. – Tam jest dużo większe przyzwolenie, by Polska decydowała z innymi państwami – powiedziała. 

O bezpieczeństwie wspólnie

Faktycznie o tym, że Unia powinna podejmować wspólne decyzje w wypadku rosyjskiej agresji, przekonanych jest 88 proc. Polaków. Co ciekawe, uważamy, że wspólnie powinniśmy też ratować klimat, chronić środowisko. Czyli z sondażu jasno wynika, że tam, gdzie chodzi o wydawanie pieniędzy, czy inwestycje to zależy nam na wspólnocie, ale przy kwestiach obyczajowych, społecznych niekoniecznie. 

Cedro zgodziła się z taką analizą, ale dodała, że trzeba na to spojrzeć szerzej niż tylko na gospodarkę i napływ środków. –  Widzimy w integracji europejskiej po prostu szansę na poprawę naszego bezpieczeństwa – stwierdziła. Analityczka przekonywała, że to jest kwestia podstawowa, a równocześnie nowa, bo do roku 2022 r. bardziej interesowała nas gospodarka, co wyraźnie się zmieniło. – To bardzo cieszy i otwiera nowy wymiar polskiej integracji europejskiej – przekonywała.

Równocześnie przyznała, że cały sondaż wyraźnie pokazuje, że próbujemy sobie wybierać, to co nam pasuje. Chcemy jedności gospodarczej, czy w kwestiach bezpieczeństwa. – A tam, gdzie Unia wymagałaby od nas zaangażowania czy wsparcia, wolelibyśmy decydować sami – podsumowała.

Artykuł jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach medialnego programu grantowego Parlamentu Europejskiego. Parlament nie miał wpływu na treść i nie jest w żaden sposób odpowiedzialny za informacje ani opinie wyrażone w tej audycji. Stanowią one wyłączną odpowiedzialność autorów tych wypowiedzi. Sondaż przygotowany przez Opinia24 na zlecenie TOK FM w ramach grantu Parlamentu Europejskiego”.

Badanie CATI zrealizowane w dniach 26-28 lutego 2024 na reprezentatywnej próbie ogółu dorosłych Polaków, N= 1002.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonferencja prasowa po Wielkich Derbach Śląska
Następny artykułRosjanie urządzili Ukraińcom masakrę śmigłowców