A A+ A++

Stale wzrastająca liczba diagnoz zaburzeń rozwojowych u dzieci jest faktem. Coraz częściej słyszy się o trudnościach w dostępie do specjalistycznej pomocy, z jakimi borykają się na co dzień rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, którzy szukają miejsc, gdzie otrzymają pomoc i szansę na wyrównanie deficytów w funkcjonowaniu swoich pociech. Tendencję wzrostową odnotowuje się także w zakresie rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Aktualnie statystyki mówią o występowaniu autyzmu u 1 na 100 osób.

Placówki edukacyjne o profilu integracyjnym Fundacji DR OTIS

W odpowiedzi na zapotrzebowanie zarówno na usługi diagnostyczne, jak i terapeutyczno-rehabilitacyjne, działająca w Łomży od 2014 roku Fundacja DR OTIS, stale wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci, które do właściwego rozwoju potrzebują specjalistycznej opieki. W ramach swojej działalności Fundacja DR OTIS jest organem prowadzącym placówki edukacyjne o profilu integracyjnym, dedykowane dzieciom w normie rozwojowej oraz dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży oraz Szkoła Podstawowa Specjalna Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży. Pod patronatem Fundacji działają natomiast: „Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie oraz „Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży.

Uczęszczanie do specjalistycznych placówek, które zapewniają zindywidualizowany tok edukacji i terapii dostosowany do potrzeb konkretnego podopiecznego, stanowi dla wielu dzieci z niepełnosprawnościami jedyną szansę na normalne życie. Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które pozostają pod opieką placówek edukacyjnych Fundacji DR OTIS, od pierwszego dnia pobytu zostają objęte pomocą powołanego na potrzeby dziecka Zespołu Terapeutycznego, w skład którego wchodzą wykwalifikowani terapeuci z zakresu różnych dziedzin, m. in. Logopeda, Psycholog, Pedagog Specjalny, Terapeuta Integracji Sensorycznej, Fizjoterapeuta czy Trener Treningu Umiejętności Społecznych. Po dokonaniu szeregu wnikliwych obserwacji i konsultacji dziecko rozpoczyna korzystanie z odpowiednio dobranych do jego potrzeb zajęć specjalistycznych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku posiadania opinii o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka zakres oddziaływań terapeutycznych zostaje rozszerzony o kolejne formy pomocy terapeutycznej.

Kompleksowa diagnoza jako punkt wyjścia w terapii

Efektywna terapia dzieci z niepełnosprawnościami, a szczególnie dzieci, które wykazują w funkcjonowaniu cechy spektrum autyzmu, nie jest możliwa bez uprzedniej kompleksowej diagnozy. Aby dziecko mogło zostać objęte oddziaływaniami pomocowymi niezbędny jest szereg konsultacji specjalistycznych, które stanowią punkt wyjścia do podjęcia działań mających na celu poprawę jakości życia dziecka z trudnościami i objęcie go specjalistyczną opieką. Fundacja DR OTIS wychodzi naprzeciw także tym oczekiwaniom oferując diagnozę autyzmu w Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej „ZAGADKA” w Łomży. Zespół diagnostyczny, w skład którego wchodzą lekarz psychiatra, pedagog specjalny, logopeda i psycholog, po wnikliwej obserwacji i wykonaniu szeregu badań diagnostycznych, orzeka o stanie rozwojowym dziecka, wydając ostateczną diagnozę, która stanowi podstawę do wnioskowania o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinii o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju Dziecka w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej właściwej dla miejsca zamieszkania.

Diagnoza, choć czasem przeraża, nigdy nie jest wyrokiem, a jedynie początkiem realnej pomocy jaką można zapewnić dziecku z trudnościami. Neuroplastyczne właściwości mózgu dziecka sprawiają, że do 7. roku życia możliwe jest wyrównanie wielu deficytów rozwojowych oraz wypracowanie alternatywnych wzorców zachowań pomocnych w prawidłowym funkcjonowaniu. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie i dokonywanie diagnozy na jak najwcześniejszym etapie życia dziecka. Odwlekanie zgłoszenia się po specjalistyczną pomoc, którego przyczyną jest przekonanie, że dziecko ma jeszcze czas na nabycie pewnych umiejętności, bardzo często sprawia, że mijają cenne miesiące, a nawet lata, podczas których oddziaływania terapeutyczne mogłyby znacząco poprawić jakość życia pacjenta, a rodzicowi oszczędzić frustracji i niezrozumienia dla zachowań dziecka, które przez otoczenie uznane za „niegrzeczne”, może w rzeczywistości borykać się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zajęcia terapeutyczne w Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej „ZAGADKA”

Rodzic i dziecko po diagnozie w Fundacji DR OTIS nie pozostają bez opieki. Z jednej strony istnieje możliwość zapisania dziecka do wybranej placówki edukacyjnej, a z drugiej strony możliwość skorzystania z pomocy terapeutycznej oferowanej w ramach działalności Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej „ZAGADKA”. Wykwalifikowani specjaliści prowadzą zajęcia z zakresu: Logopedii, Fizjoterapii, Integracji Sensorycznej, Treningu Umiejętności Społecznych, Treningu Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej PECS, Terapii Ręki, Muzykoterapii, Rewalidacji i Arteterapii. W ofercie znajdują się także zajęcia z oligofrenopedagogiem, tyflopedagogiem oraz surdopedagogiem. W razie potrzeby można skorzystać z zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz konsultacji dietetycznej.

Fundacja DR OTIS w swoich działaniach pomocowych nie zapomina także o rodzicach dzieci z niepełnosprawnościami. Proces diagnostyczny jest wymagającym czasem zarówno dla dziecka, jak i opiekuna. Aby łatwiej było przez niego przejść rodzic może skorzystać z konsultacji z Pedagogiem Specjalnym, który w zależności od potrzeb pomoże rozwiać wątpliwości, odpowie na pytania i zapewni wsparcie potrzebującemu rodzicowi.

Kontakt z poradnią

W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z rejestracją Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej „ZAGADKA” pod numerem telefonu 533 559 854 lub za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected]. Przed pierwszym spotkaniem niezbędne jest wypełnienie ankiety dostępnej na stronie https://drotis.pl/poradnia-zagadka/, która będzie wstępnym źródłem informacji o dziecku i jego potrzebach. Spotkania diagnostyczne oraz zajęcia terapeutyczne odbywają się w siedzibie Fundacji DR OTIS (ul. Sybiraków 24, 18-400 Łomża).

Zajęcia świadczone przez Fundację prowadzone są na zasadzie odpłatnych działań statutowych zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz zgodne są ze Statutem Fundacji.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMikołajkowy wyjazd na stadion Widzewa
Następny artykułZłoty czeka na nowe impulsy. Kurs euro w trendzie bocznym