A A+ A++

Ryk silników, pisk opon, wspaniałe samochody wyścigowe i sportowe emocje. Wszystko to w bajecznej, leśnej scenerii górzystego i pełnego zakrętów odcinka drogi pomiędzy Sopotem a Gdynią. Tak w dwóch zdaniach można opisać coroczne wyścigi samochodowe Grand Prix Sopot–Gdynia. W ten weekend, 14-16 sierpnia, odbędzie się już 23. edycja tej imprezy.

Grand Prix Sopot–Gdynia to impreza, która może pochwalić się wieloletnią tradycją. Każdego lata na drodze przebiegającej przez granicę pomiędzy tymi dwoma miastami ścigają się dziesiątki górskich rajdowców. Nie inaczej będzie w tym roku, choć z powodu pandemii koronawirusa możliwość organizacji zawodów stała pod znakiem zapytania. Ku radości fanów motoryzacji impreza odbędzie się już w ten weekend – w dniach od 14 do 16 sierpnia. Grand Prix Sopot–Gdynia będzie jednocześnie otwarciem sezonu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Zawody dostępne są dla publiczności, jednak na ich terenie obowiązywać będą ścisłe procedury bezpieczeństwa. Widzowie będą mieli mierzoną temperaturę oraz będą zobowiązani zasłonić usta i nos za pomocą maseczek lub przyłbic.

– Sytuacja wymaga od nas wszystkich, także od Zawodników i miłośników sportów motorowych, którzy będą w tym czasie w Sopocie, poważnego traktowania zasad bezpieczeństwa – komentuje Lesław Orski, dyrektor 23. Grand Prix Sopot–Gdynia – Noszenie przez wszystkich prawidłowo założonych maseczek na terenie wyścigu to rzecz oczywista, przypominam o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa także we wszystkich miejscach, gdzie gromadzi się większa ilość osób, np. obok trasy wyścigu.

NAJSZYBSZE MASZYNY, NAJLEPSI KIEROWCY

Na starcie trójmiejskiej imprezy zobaczymy 53 zawodników. Po raz pierwszy w Grand Prix Sopot–Gdynia oraz w ogóle w zawodach w Polsce podziału dokonano przy użyciu współczynnika Performance Factor. Oblicza się go indywidualnie dla każdego samochodu, a w skład równania wchodzą parametry techniczne pojazdu dotyczące silnika, układu napędowego, kół, budowy i konstrukcji nadwozia, zastosowanych elementów aerodynamicznych, czy masy samego auta. Nowatorski sposób klasyfikowania aut i zawodników wprowadzony został przez FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa). Jego założeniem jest zapewnienie kierowcom rywalizowania z pojazdami o zbliżonych parametrach.

Na drogach Gdyni i Sopotu zobaczymy najmocniejsze maszyny biorące udział w 1. i 2. Rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Wśród zgłoszonych wyróżnić należy ubiegłorocznego triumfatora Szymona Łukaszczyka w wyposażonym w silnik o mocy ponad 1000 koni mechanicznych Mitsubishi Lancer, a także Tomasza Myszkiera w sportowej Skodzie Fabii WRC.

Podczas zawodów nie zabraknie atrakcji dla miłośników nieco starszych aut. Na trasie pojawi się łącznie sześć Fiatów 126p, czyli popularnych „Maluchów”. W kategorii pojazdów historycznych Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski pojadą z kolei takie klasyki jak Ford Sierra Cosworth (kierowca: Michał Łusiak), Peugeot 205 (kierowca: Grzegorz Baran) czy Porsche 911 S.C. (kierowca Piotr Zaleski).

Po raz kolejny do imprezy zgłosiła się również jedna zawodniczka. Anna Gańczarek-Rał na gdyńsko-sopockiej serpentynie pojedzie Hondą Civic Type R.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU I KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

W związku z odbywającym się na ulicach miast wyścigiem, mieszkańców Gdyni i Sopotu czekają zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ulice Sopocka w Gdyni oraz Malczewskiego w Sopocie zostaną wyłączone z ruchu. Objazd będzie poprowadzony ul. Wielkopolską i al. Zwycięstwa w Gdyni oraz al. Niepodległości w Sopocie.

Jadąca zwykle leśnym odcinkiem, na którym odbywa się wyścig linia 181 kursować będzie na zmienionej trasie. W sobotę i niedzielę w godzinach od ok. 5:00 do 20:00 autobusy pojadą z pominięciem Brodwina, tj. jadąc z Gdyni ul. Wielkopolską, al. Zwycięstwa przez Orłowo i następnie al. Niepodległości w Sopocie na wysokości Kamiennego Potoku. Pojazdy ZKM analogicznie pojadą w drodze powrotnej.

Pomiędzy przystankami Malczewskiego a Karwiny PKM autobusy zatrzymywać się będą jedynie na przystankach Wejherowska (w kierunku Gdyni) oraz Kamienny Potok SKM (w obu kierunkach). Ponadto przystanku przy ul. Wielkopolskiej będą funkcjonować dla wysiadających jako „na żądanie”.

W dniach trwania wyścigu dla linii 181 nie zmieniają się godziny odjazdów na początkowych odcinkach trasy, jednak ze względu na wspomniany objazd, możliwe są kilkuminutowe opóźnienia.

HARMONOGRAM ZAWODÓW

14.08 – piątek

  • 11:30 – 20:00 – Badanie Kontrolne (parking przy Ergo Arena, plac Dwóch Miast 1)

15.08 – sobota

1. Runda GSMP

  • 09:30 – Podjazd Treningowy 1
  • 30 minut po Podjeździe Treningowym 1 – Podjazd Treningowy 2
  • Bezpośrednio po Podjeździe Treningowym 2 – Ceremonia Otwarcia Zawodów (Rondo, ul. Kolberga, Sopot)
  • 14:00 – 1. Podjazd Wyścigowy
  • 30 minut po 1. Podjeździe Wyścigowym – 2. Podjazd Wyścigowy
  • 30 minut po 2. Podjeździe Wyścigowym – Ceremonia wręczenia nagród (Rondo ul. Kolberga, Sopot)


16.08 – niedziela

2. Runda GSMP

  • 08:30 – Podjazd Treningowy 1
  • 30 minut po Podjeździe Treningowym 1 – Podjazd Treningowy 2
  • 11:30 – 1. Podjazd Wyścigowy
  • 30 minut po 1. Podjeździe Wyścigowym – 2. Podjazd Wyścigowy
  • 30 minut po 2. Podjeździe Wyścigowym – Ceremonia wręczenia nagród (Rondo, ul. Kolberga, Sopot).

fot. materiały promocyjne organizatora

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatarzyna Warnke wypoczywa na Mazurach
Następny artykułSetna rocznica Bitwy Warszawskiej. Łódź uczciła bohaterów