W miniony wtorek ruszyły szczepienia na COVID-19 personelu medycznego Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Do szczepienia zgłosiło się prawie 400 pracowników.
– Na ten moment jeśli chodzi o zainteresowanie szczepieniami, zgłosiło się prawie 400 osób z personelu szpitalnego, a więc mniej więcej połowa. Z kolei z personelu grupy „0”, z terenu miasta Tarnobrzega, chęć zaszczepienia wyraziło prawie 500 osób – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24 Wiktor Stasiak, dyrektor placówki.
– Te zgłoszenia na bieżąco spływają, bowiem rząd wydłużył termin rejestracji grupy „0” do 14 stycznia, tak więc codziennie kolejne osoby zgłaszają się – dodaje.
Pierwsze szczepionki otrzymało 75 osób z personelu szpitalnego, kolejne szczepienia dla pracowników placówki planowane są na 5 i 7 stycznia.
– My przekazujemy informacje do Centrum Zdrowia do Warszawy, które dokonuje rejestracji tych osób, natomiast co do samych szczepień, w tym tygodniu otrzymaliśmy pierwszą partię szczepionki, wyszczepiliśmy ją wczoraj i dzisiaj nie mamy już ani jednej wolnej – podkreśla dyrektor Stasiak.
– Ilość osób będzie zależna od zainteresowania i ilości szczepionek jakie pozyskamy z Agencji Rezerw Materiałowych – kontynuuje W.Sasiak dodając, iż: na na dzień dzisiejszy wygląda na to, że otrzymamy tyle szczepionek ile zgłosimy w zapotrzebowaniu.
Sam dyrektor choć zgłosił się do szczepienia, nie otrzymał jeszcze pierwszej dawki szczepionki. – Nie jestem w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, w związku z tym uważam, że najpierw musimy zaszczepić personel najbardziej zagrożony – wyjaśnia W.Stasiak.
W CZWARTEK ZGŁOSZENIE, W PONIEDZIAŁEK DOSTAWA
Zapotrzebowanie na szczepionki szpital zgłasza do Agencji Rezerw Materiałowych w czwartki.
– W czwartek zgłaszamy do Agencji Rezerw Materiałowych nasze zapotrzebowanie, to jest nasza decyzja dostosowana do naszych możliwości, żeby nie marnować tych szczepionek, Agencja weryfikuje nasze zamówienie, w poniedziałek ma do nas przyjechać szczepionka, a my na wyszcczepienie mamy cztery dni. Tak było przy pierwszej partii, natomiast to wszystko się dostosowuje do potrzeb, do sytuacji, jest to dynamiczne – opowiada W.Stasiak.
Ile osób może zostać zaszczepionych w danym tygodniu?
– Pytanie ile będzie szczepić zespołów? – odpowiada dyrektor. – Mamy pierwsze doświadczenia z wczoraj i dzisiaj, to jeszcze za mało, żeby autorytatywnie deklarować. Zakładam, że jeden zespół jest w stanie wykonać 40-50 szcczepień, w ciągu normalnej dniówki pracy. Oprócz samego szczepienia w grę wchodzi bowiem jeszcze kwestia wywiadu z pacjentem, kwalifikacji do samego szczepienia, ten pacjent powinien jeszcze pozostać po szczepieniu około 15 minut , zachowanie bezpieczeństwa, dystansu, bowiem trzeba założyć że pacjent może przyjść z COVID-em lub innymi zakaźnymi chorobami. Ale jesteśmy dopiero po pierwszych doświadczeniach, mamy wiec za mało wiedzy praktycznej, zęby to deklarować
NIEPOŻĄDANE ODCZYNY POSZCZEPIENNE
Czy u osób zaszczepionych z personelu szpitalnego wystąpiły jakieś niepożądane odczyny poszczepienne?
– Z informacji które do mnie dotarty co do tych osób, które były wczoraj zaszczepione , nie było jakiś istotnych powikłać, część miała typowe dolegliwości poszczepienne typu uczucie bólu czy lekkie bóle stawowe ale to w większości szybko ustępowało. Ale są to pierwsze próby, dotyczące tylko 75 osób
KIEDY SZPITAL WRÓCI DO NORMALNEGO FUNKCJONOWANIA?
– Cały personel nie zdeklarował chęci zaszczepienia, część osób jest przechorowana, mam nadzieję, ze szczepienia spełnią swoją rolę i będą istotnym elementem który ograniczy rozprzestrzenianie się nowych zakażeń i sytuacja w szpitalu zacznie się normalizować – konkluduje dyrektor Stasiak.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS