Tworzenie witraży metodą Tiffany’ego i robienie figurek ze szkła za pomocą palnika gazowego, do tego Mistrzostwa Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia oraz Giełda Minerałów i Kamieni Szlachetnych. To wszystko czeka na targach STONE i GLASS, które w przyszłym tygodniu odbywać się będą w Poznaniu. To największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia dedykowane tym branżom.
Piękno, które drzemie w surowej bryle
Szkło i kamień to wyjątkowo wdzięczny materiał nie tylko dla budowlańców, ale także dla artystów, projektantów i pasjonatów. Spotkają się oni na Targach Branży Szklarskiej GLASS i Targach Branży Kamieniarskiej STONE, które odbędą w dniach 20-23 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nie ma drugiego miejsca w Polsce prezentującego tak szeroką ofertę nowoczesnych maszyn, urządzeń i akcesoriów stosowanych w przemyśle kamieniarskim czy szklarskim. Uczestniczą w nich producenci, dystrybutorzy i użytkownicy tych rozwiązań.
– Główny trzon targów stanowią ekspozycje wystawców z Polski i zagranicy – producentów szkła, dystrybutorów kamienia naturalnego, producentów i dystrybutorów maszyn oraz specjalistycznego sprzętu do cięcia i obróbki tych dwu materiałów. Wśród uczestników nie brakuje liderów branży, czołowych dostawców najnowocześniejszych technologii i rozwiązań. Nic więc dziwnego, że targi cieszą się dużą popularnością, a ekspozycję odwiedza rokrocznie ok. 5000 zwiedzających – mówi Marta Szydłowska, dyrektor targów STONE i GLASS z Grupy MTP, która organizuje oba wydarzenia.
Targi to także gratka dla osób, które lubią biżuterię z kamieni szlachetnych i kamienne ozdoby. Znajdą je na Giełdzie Minerałów i Kamieni Szlachetnych, która odbywać się będzie przez wszystkie targowe dni.
Witraże rodem ze “Śniadania u Tiffany’ego”
W specjalnie zaaranżowanej Strefie Pokazów podczas targów GLASS szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny, czyli na recykling szkła w powstawaniu elementów artystycznych. Odwiedzający będą mogli obejrzeć zdobienie szkła recyklingowego grawerowaniem, artystyczny recykling i upcykling szkła oraz na żywo podziwiać powstawanie witraży Tiffany’ego, do których zostanie wykorzystane szkło odpadowe. Nie zabraknie także pokazów tworzenia witraży żywicowych i malowania na szkle.
– Na targach GLASS będzie można poczuć również ducha tradycji. Słynne na całym świecie szklane dziedzictwo Krosna zostanie zaprezentowane właśnie u nas. Centrum Dziedzictwa Szkła będzie jednym z naszych wystawców. Tych pokazów nie można przeoczyć! Potrwają do końca targów – zachęca do udziału w targach Marta Szydłowska.
Nie zabraknie także opowieści o historii znanego od dziesięcioleci krośnieńskiego szkła oraz widowiskowych pokazów hutniczych.
– W trakcie pokazów prowadzonych przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, przedstawimy formowanie szkła za pomocą palnika gazowego. W ramach tego warsztatu mistrz tej trudnej techniki na oczach widzów wyczarowuje ze stopionego w płomieniu szkła niewielkich rozmiarów kolorowe cudeńka: zwierzątka, kwiaty lub wszystko, o co poproszą oglądający pokaz. Metoda ta jest niebywale efektowna i przyciąga uwagę wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu tego warsztatu – przekonuje Witold Słowik z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Kamieniarska układanka, czyli pobaw się mozaiką jak w pracowni artystycznej
Podczas tegorocznej edycji targów STONE odbędą się między innymi Mistrzostwa Polski w Ręcznej Obróbce Kamienia. To już druga edycja tego wydarzenia, którego głównymi obszarami rywalizacji są detal architektoniczny na podstawie rysunku technicznego, prace liternicze oraz płaskorzeźba lub rzeźba na podstawie ogólnej tematyki. Uczestnicy zawodów będą zmagać się z wyzwaniami konkursowymi przez dwa dni – 21 i 22 listopada. Wówczas poddadzą obróbce ręcznej blok miękkiego kamienia o przybliżonych wymiarach 40x40x40 cm. Organizatorzy konkursu – Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej oraz Grupa MTP – zdecydowali, że materiałem do pracy będzie polski kamień naturalny.
Na stoisku Pracowni Lubosza Karwata odbywać się będą warsztaty. W ich ramach zwiedzający będą mogli układać elementy abstrakcyjnych ptaków – kolibra, jaskółki, gołębia. Na stoisku będzie można także zobaczyć wybrane realizacje mozaikowe wykonane przez artystę.
W tym roku na targach STONE zadebiutuje także projekt “Inspirujący kamień”. – To będzie specjalnie zaaranżowana przestrzeń dająca możliwość zaprezentowania gotowych produktów z użyciem kamienia naturalnego i jego realizacji – objaśnia Marta Szydłowska. W ramach przestrzeni odbywać się będą prezentacje, warsztaty i gale konkursowe.
Kiedy: 20 -23 listopada 2019
Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie (pawilony: 7, 7a, 8, 8a)
Bilety i program poszczególnych wydarzeń:
www.targiglass.pl
www.targistone.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS