A A+ A++
Serwis Samorządowy PAP opublikował wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który opracował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nasze miasto znalazło się na pierwszym miejscu wśród miast powiatowych Lubelszczyzny. Jest też jednym z liderów województwa.

Raport pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowano go na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Część z nich wiąże się bezpośrednio z decyzjami podejmowanymi przez samorządy, jak na przykład poziom edukacji, budowa ścieżek rowerowych, dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Inne są niezależne od samorządu, np. dochody mieszkańców. Razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, którego wartość jest podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

– Samorząd jest bardzo istotny, on może pewne rzeczy lepiej zorganizować, zapewnić lepszą efektywność, ale pewnych stałych rzeczy się nie zmieni, tak jak położenie geograficzne. Jeśli gmina jest położona w sąsiedztwie dużego miasta, to już jest łatwiej, są większe dochody, są najczęściej bogatsi mieszkańcy, jest bliżej do usług. Jeśli gmina ma warunki przyrodnicze, to też nie przeniesie się parku narodowego do dużego miasta – powiedział prof. Śleszyński, który opracował ranking.

Najlepszą gminą do życia w Polsce jest Kleszczów znajdujący się w województwie łódzkim. Tuż za nim uplasowały się Podkowa Leśna, Osielsko i Izabelin. Top pięć raportu zamyka Warszawa.

W województwie lubelskim liderami są: Głusk (1), Lublin (2), Świdnik (3), Puchaczów (4) i Puławy (5). Na tle całego kraju nasze miasto zdobyło 77 lokatę, wyprzedając m. in. Łódź (152) czy Kielce (194). Głusk, Lublin, Puchaczów i Puławy zajmują odpowiednio 68, 73, 184 i 269 miejsca.

– Ciężko jest konkurować jakością życia z największymi miastami w Polsce, które mają zupełnie inne możliwości, jeśli chodzi o infrastrukturę, kulturę czy usługi. Zawsze to wszystko skupia się w dużych aglomeracjach, stąd też nie dziwi wyższa lokata Lublina. Jako samorząd inwestujemy w infrastrukturę, edukację i inne dziedziny życia. Na sercu leży nam też rozwój gospodarczy Świdnika, dlatego ściągamy do niego kolejnych inwestorów, którzy dają mieszkańcom pracę. W ten sposób także wpływamy na to, jak żyje się w naszym mieście – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

To nie pierwszy ranking potwierdzający, że Świdnik dobrze się rozwija. W minionym roku nasze miasto uplasowało się na czwartej lokacie w kategorii miast powiatowych plebiscytu „Liderzy inwestycji” za lata 2019-2021, organizowanego przez czasopisma „Wspólnota”. Świdnik znalazł się również wśród liderów nagrodzonych w VI Rankingu Gmin Lubelszczyzny.

– Cieszy nas, że to kolejny obiektywny plebiscyt pokazujący awans Świdnika. Każdego roku jesteśmy co raz wyżej w notowaniach. To pokazuje, że nasza praca zmierza w dobrym kierunku. Oczywiście zawsze można coś zmienić, mieć jeszcze lepsze pomysł. Nie osiadamy na laurach. Nie ma co popadać w pychę, bo ona kroczy przed upadkiem. Cieszymy się z wyniku i działamy dalej, żeby tych punktów mieć jeszcze więcej i żeby w naszym mieście żyło się jeszcze lepiej. 77 miejsce na ponad 2 tysiące gmin to naprawdę wysoka lokata. Są samorządy, które mają nieco prościej, bo mieszczą się przy nich duże fabryki, kopalnie czy elektrownie, jak na przykład Puchaczów. Tam tak naprawdę wszystko może być za darmo. W Świdniku również działa zakład, który wiele wnosi finansowo i pod względem zatrudnienia, ale to nie jest tak, że nie wiemy co robić z pieniędzmi. A w takich gminach, gdzie są kopalnie czy elektrownie tak jest. Po prostu nie mają problemów finansowych – dodaje M. Dmowski.

– Wyniki rankingu dowodzą, jak ważna jest konsekwentna realizacja strategii zrównoważonego rozwoju. W każdym budżecie staramy się o utrzymaniu balansu między wydatkami majątkowymi i niemajątkowymi. Są one zresztą ściśle ze sobą powiązane. Na przykład rozwój infrastruktury sportowej świdnickich szkół ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie młodego pokolenia.. Podobnie jest z zakończonym w tym roku programem remontów miejskich dróg lokalnych, który znacząco poprawił komfort życia 4 tysięcy świdniczan – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

af

Głos Świdnika Marcin Dmowski ranking Świdnik Urząd Miasta w Świdniku Waldemar Jakson

Last modified: 23 stycznia, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest wyrok w sprawie głośnego zabójstwa 21-letniego Igora. Jego dziewczyna trafi do więzienia
Następny artykułDefibrylatory w dzielnicy Boguszowice Osiedle [ZDJĘCIA]