Rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżycia spośród częstych nowotworów złośliwych. Szacuje się, że już niedługo będzie drugą przyczyną zgonów wśród nowotworów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nowotwór ten trudno diagnozować i nie łatwo leczyć.
Kluczem do wczesnego rozpoznania raka trzustki jest wiedza na temat czynników ryzyka i objawów, które często nie są kojarzone z nowotworem i mogą być przypisane do innych, mniej poważnych i bardziej powszechnych chorób.
By rozpropagować wiedzę i podnieść świadomość społeczną na temat tej choroby, Fundacja EuropaColon Polska oraz Światowa Koalicja Raka Trzustki organizują okolicznościowe akcje informacyjne w ramach Światowego Dnia Raka Trzustki. W tym roku pod hasłem„Najwyższy czas”.
Stadion Wrocław na fioletowo – dołącz do akcji i Ty
W ramach akcji (19 listopada) na fioletowo zostanie podświetlony Stadion Wrocław. Razem z wiaduktem w Gdańsku będzie on pierwszym w Polsce obiektem, który weźmie udział w tej ogólnoświatowej kampanii.
Już jutro w Światowy Dzień Raka Trzustki membrana #TwójStadion rozbłyśnie na fioletowo, ponieważ jednoczymy się w…
Opublikowany przez Stadion Wrocław Środa, 18 listopada 2020
Do akcji może jednak dołączyć każdy. Wystarczy założyć w tym dniu na siebie coś fioletowego i przesłać swoje zdjęcie na swoje portale społecznościowe lub wysłać mailem na adres: [email protected].
Rak trzustki trudny do zdiagnozowania
– Trzustka nie jest narządem łatwo dostępnym do badania. Jednocześnie objawy raka trzustki zwykle ujawniają się w momencie znacznego zaawansowania choroby, kiedy trudno jest mówić o możliwości łatwej operacji. Zwykle nie chorują osoby młode, często mamy do czynienia także z licznymi chorobami towarzyszącymi. To w całości powoduje, iż operacyjne usunięcia nowotworu możliwe jest tylko u małej części chorych – mówi prof. Lucjan Wyrwicz.
Bardzo niewiele osób zna czynniki ryzyka raka trzustki czy objawy, które tak naprawdę nie kojarzy z groźną chorobą nowotworową. W konsekwencji rak trzustki diagnozowany jest w zaawansowanym już stadium.
– W Światowym Dniu Raka Trzustki jednoczymy się w ogólnoświatowych działaniach na rzecz podniesienia poziomu świadomości o tej chorobie. Jeśli coraz więcej ludzi pozna czynniki ryzyka i objawy raka trzustki, pacjenci będą mieli więcej czasu, aby poddać się skutecznemu leczeniu i otrzymać wsparcie, dzięki któremu będą mogli podjąć walkę z chorobą – powiedziała Julie Fleshman Prezes Światowej Koalicji Raka Trzustki.
Najczęstsze objawy raka trzustki:
- bóle w środkowej części pleców,
- niewyjaśniony spadek masy ciała,
- żółtaczka (pożółkła skóra i białka),
- nieustępujące bóle brzucha,
- problemy trawienne,
- niewyjasniona utrata wagi,
- nagła zmiana poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę.
Powyższe objawy powinny zaniepokoić i skłonić do skontaktowania się z lekarzem, aby wykluczyć raka trzustki lub jak najwcześniejszej go diagnozować.
Czynniki ryzyka
Choć przyczyn większości przypadków raka trzustki nie znamy, to naukowcy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju tego nowotworu.
- rodzinna historia raka trzustki (5-10%),
- historia rodzinna innych nowotworów,
- cukrzyca,
- zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne),
- palenie,
- otyłość,
- wiek,
- nieprawidłowy sposób odżywiania.
Rak trzustki nie poczeka
– Pandemia COVID-19 niestety nie zachęca pacjentów do spotkania z lekarzem. Jednak w przypadku raka trzustki tempo działania jest kluczowe. Tymczasem do onkologa zgłaszają się osoby, które pierwsze objawy odczuwały przed kilkoma miesiącami. Niestety – rak trzustki nie poczeka. Nie bójmy się pójść do lekarza jeśli odczuwamy niepokojące objawy, także w czasie pandemii – apeluje prof. Lucjan Wyrwicz.
Szacuje się, że w tym roku w samej Unii Europejskiej zachoruje blisko 95 tys. osób, a przeżyje ok. 8% z nich. Rak trzustki charakteryzuje się bowiem najniższym wskaźnikiem przeżycia i wynosi w różnych krajach od 8% do 14%. W Polsce dziennie diagnozę raka trzustki słyszy 10 osób, a 5-letnie przeżycia wynoszą poniżej 10%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS