W pałacu w Suchej Górnej spotkali się mieszkańcy sołectwa, by upamiętnić Święto Niepodległości. Koncert i występy dzieci przyciągnęły mnóstwo publiczności.
Uroczystości w Suchej Górnej otworzył Apel Pamięci. Do apelu wezwano uczestników walki o niepodległość, bojowników Wojny z bolszewikami, walczących podczas II Wojny Światowej i uczestniczących w ruchu sprzeciwu wobec władz komunistycznych. Nie zapomniano o mieszkańcach Suchej Górnej, którzy zasłużyli się lokalnej społeczności.
– To ważne wydarzenie odbywa się u nas już po raz trzynasty – mówi Stanisław Gnat, sołtys Suchej Górnej. – Dbamy o pamięć naszej wolności w każdej postaci. Te występy są co roku, systematyczne. Skupiają całą rzeszę mieszkańców. Myślę, że o wolność musimy dbać w każdej chwili, nie tylko w czasach przeszłych ale i dzisiejszych – w każdej minucie, godzinie i dniu każdego tygodnia. To bardzo ważne, żebyśmy przypominali o naszej historii. Musimy dbać o to, żeby te złe rzeczy, które się w naszej historii zdarzyły, już więcej się nie powtórzyły.
Wśród organizatorów są panie z rady Sołeckiej, które przygotowały lokalny przysmak, pieczony według oryginalnie przygotowanej receptury.
– To już od kilkunastu lat organizujemy takie obchody – mówi Kazimiera Wola z Rady Sołeckiej Suchej Górnej. – W tym roku nieco skromniej, bo nie mamy grup rekonstrukcyjnych. Mamy bardzo ładny pałac i staramy się w nim jak najwięcej wydarzeń organizować. Żeby uprzyjemnić dzisiejsze wydarzenie przygotowałyśmy nasze rogale suchogórskie. To jest nasz lokalny produkt, którego recepturę opracowałyśmy same i oczywiście jej nie zdradzimy ale ogólnie korzystamy ze zdrowych i prostych składników: mąka, jajka, orzechy, śmietana, cukier i drożdże.
Trzeba przyznać, że rogale cieszyły się wielkim wzięciem – jedzono je na miejscu i zabierano do domów dla członków rodziny, którzy nie mogli przyjść na uroczystości.
– Sucha Górna to jedno z sołectw, które co roku organizują obchody Święta Niepodległości – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza do spraw społecznych. – To różnorodne działania, które zawsze temu towarzyszą. Bardzo cieszę się, że ta tradycja jest cały czas podtrzymywana gdyż mieszkańcy pokazują tym swój lokalny patriotyzm. Takie oddolne inicjatywy są bardzo ważne, świadczą o tym, że chcemy w tym uczestniczyć i, że chcemy świętować naszą niepodległość. Pokazać, że jest to dla nas coś ważnego, coś o co dbamy, co kochamy i co chcemy żeby nadal trwało.
Po apelu pamięci odbyły się występy artystyczne. Na początek, dzieci z Przedszkola Nr 4 wyrecytowały wiersze otrzymując wielkie brawa za wspaniałe wykonanie. Później z krótkim programem taneczno-wokalnym zaprezentowały się dzieci z kl. 2a Szkoły Podstawowej nr 4 także zbierając wiele oklasków. Podczas występów najmłodszych sala reprezentacyjna pałacu pękała w szwach- dzieci miały bardzo mało miejsca dla swoich występów a publiczność stała także w holu. Podsumowaniem wydarzenia był występ młodej śpiewaczki operowej, polkowiczanki, Darii Sawczuk, która wystąpiła przy akompaniamencie Vinayaka Chaturvedi – artysty z USA. Sopranistka, mimo młodego wieku odniosła już sporo sukcesów. Swoim śpiewem zachwyciła także widzów na koncercie. Po każdym utworze otrzymywała wiele oklasków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS