Ranking Dostępności Mieszkań 2023 wygrały Katowice
Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach.
W Katowicach lepiej niż w stolicy
Wydawać by się mogło, że wysokość naszych zarobków ma kluczowe znaczenie podczas zakupu mieszkania, jednak ważniejszy od wysokości comiesięcznych wpływów na konto jest stosunek zarobków do cen mieszkań. Dzięki takiemu porównaniu wiemy, jaki metraż możemy zakupić za miesięczną pensję i na jakie mieszkanie będziemy mogli sobie pozwolić.
Zobacz także
Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i… Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane przez nie z myślą o zamożnych klientach – mówi ekspert portalu GetHome.pl i RynekPierwotny.pl, Marek Wielgo.
W stolicy Górnego Śląska stosunek wynagrodzeń do cen mieszkań wypada bardzo korzystnie. Za jedną przeciętną pensję kupimy tu 0,87 m kw. nieruchomości. Spory metraż można także nabyć w Bydgoszczy (0,77 m kw.), Poznaniu (0,72 m kw.) i Gdańsku (0,72 m kw.)
Najgorzej pod względem stosunku cen mieszkań i wynagrodzeń wypada Warszawa. Choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny lokali mogą przyprawiać o zawrót głowy. Za jedną przeciętną pensję w czerwcu br. mogliśmy zakupić w stolicy zaledwie 0,59 m kw. nieruchomości.
Spory wybór mieszkań
W czerwcu 2023 roku największy wybór nieruchomości w przeliczeniu na 1000 mieszkańców mieli kupujący w Gdańsku i Bydgoszczy (po 23 oferty), a także we Wrocławiu (22). W Katowicach natomiast na 1000 osób przypadało 18 ofert. To dobry wynik w porównaniu z innymi miastami branymi pod uwagę w zestawieniu. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych największych miast jest bardzo dynamiczna i liczba dostępnych lokali zmienia się na przestrzeni miesięcy.
W Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem – przykładowo w Katowicach aż o 34%. W Lublinie mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 17% rok do roku, a w Łodzi – o 5%. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Krakowie aż o 34%) – dodaje Marek Wielgo.
Mieszkanie na kredyt
Zakup wymarzonego M bez hipoteki jest dla większości Polaków praktycznie poza zasięgiem. Problemem są nie tylko wysokie ceny mieszkań, ale także wysokie stopy procentowe. Dlatego też portal RynekPierwotny.pl sprawdził, ile metrów kwadratowych nowego mieszkania może w obecnych warunkach kupić na kredyt singiel oraz rodzina “2+1”. Wzięto pod uwagę zarówno tradycyjny kredyt, jak i program Bezpieczny Kredyt 2% (BK2%).
Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że singiel za przeciętną pensję w połowie 2023 roku mógł kupić, na tradycyjny kredyt, mieszkanie o wielkości od 23,5 mkw. (Warszawa) do 34,4 m kw. (Katowice). W przypadku rodziny „2+1” sytuacja wygląda podobnie. W czerwcu br. mogła ona nabyć lokal o metrażu od 44,7 m kw. (Warszawa) do 65,6 m kw. (Katowice).
Natomiast korzystając z rządowych dopłat do kredytu, zyskujemy szansę na jeszcze większe lokum. I tak średnio zarabiający singiel dzięki BK2% może stać się właścicielem lokum o powierzchni od 37,8 m kw. (Warszawa) do 55,3 m kw. (Katowice). Z kolei rodzina 2+1 może liczyć na jeszcze większe M. W Katowicach będzie to nawet ponad 100 m kw.!
W Katowicach najłatwiej o zakup mieszkania
W Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypada stolica Górnego Śląska (100 punktów). Szansa na zakup nieruchomości w Katowicach jest największa. Na drugiej pozycji znalazła się Bydgoszcz (96 punktów). Miejsce na podium przypadło także miastu Gdańsk (90 punktów). Czwarte miejsce zajął Wrocław (84 punkty). Z kolei na piątej pozycji ex aequo uplasowały się Lublin i Poznań (po 83 punkty). Na szóstej pozycji sklasyfikowano Łódź i Kraków (po 82 punkty). Natomiast stawkę zamykają Szczecin i Warszawa.
Miasta te ex aequo znalazły się na siódmym miejscu, gromadząc na koncie po 72 punkty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS