Pamiętasz dawne kina i ich jedyną w swoim rodzaju atmosferę? Nie były tak wygodne jak multipleksy, ale magia, która towarzyszyła seansom, to coś, czego nie da się zastąpić niczym innym.
Kinobus to festiwal objazdowy – nie filmowy, lecz właśnie kinowy – podczas którego pół setki pasażerów z całej Polski, głównie ludzi związanych z branżą kinową, odwiedza właśnie takie kina – miejsca z historią i duszą, a czasem tylko ich relikty.
Jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia (21-25 sierpnia) odbędzie się na Dolnym Śląsku, a więc w regionie niezwykle bogatym w kinowe ślady, i będzie okazją do rozmów o lokalnej kulturze filmowej.
organizatorzy
Kinobus. Przyjdźcie na inaugurację, wstęp wolny
Inauguracja tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się 21 sierpnia o godz. 19:00 i będzie połączona z dwiema prelekcjami:
- dr hab. Andrzej Dębski, autor znakomitych monografii „Historia kina we Wrocławiu w latach 1896–1918” (2009) i „Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945” (2019)” opowie o wrocławskich kinach (Warszawa, Lalka, Polonia, Przodownik/Lwów) i ich niemieckich poprzednikach (Palast-Theater, Festspielhaus, Odertot, Roxy), ze szczególnym uwzględnieniem Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
- Maciej Gil, pilot Kinobusu, opowie o ośrodku szkolenia kinooperatorów we Wrocławiu, w którym przez dekady szkolono do zawodu tysiące kinooperatorów z całej Polski.
Ostatnią częścią programu inauguracyjnego będzie spotkanie wspomnieniowe z dawnymi pracownikami wrocławskich kin.
Zapraszamy widzki i widzów, dawnych pracowników i wszystkich, którym kino nie jest obojętne. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
organizatorzy wydarzenia
Miłośnicy kina ze wszystkich stron Polski
Dzień po inauguracji jubileuszowej edycji Kinobusu około 50 miłośników kina z całej Polski wyruszy w czterodniową trasę po Dolnym Śląsku.
Od 22 do 25 sierpnia odwiedzą m.in. :
- dawne kino Wiosna w Goszczu,
- odremontowane kino Asta w Obornikach Śląskich,
- dawne kino Carmen w Środzie Śląskiej,
- kino Aurum w Złotoryi,
- dawne kino Kujawy w Raciborowicach Dolnych,
- kino Forum w Bolesławcu,
- kino Lot w Jeleniej Górze,
- dawne kino Świt w Żarowie,
- dawne kino Wrzos w Walimiu,
- kino Zbyszek w Dzierżoniowie,
a także wiele innych lokalizacji związanych kulturą kinową.
Na pokładzie znajdą się m.in. osoby ze Szczecina, Krakowa, Bochni, Gdańska, Sanoka i Warszawy oraz oczywiście Wrocławia, ale również mieszkanki Pragi oraz kiniarze i kiniarki ze Skierniewic, Łowicza, Kielc, Jastarni czy Sokołowa Podlaskiego.
4 i pół tysiąca kilometrów, 220 kin
Najbardziej zaangażowani kinobusiarze przejechali przez minione lata około 4500 kilometrów, dotarli do 160 miejscowości i odwiedzili około 220 kin m.in. w województwie podkarpackim, zachodniopomorskim, lubelskim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim.
Trudno mi uwierzyć, że to już dziesiąta podróż Kinobusem. Niestraszne nam były dotąd rozmaite przeszkody: zawiśnięcie nad przepaścią, nieubłagany tachograf, zupa za ostra, nawiedzony pałac, pandemia, brak jakiejkolwiek dotacji… I tak stuknęło dziewięć dotychczasowych edycji.
Maciej Gil, pomysłodawca i organizator wydarzenia
Jak mówią organizatorzy, okoliczności jubileuszowej trasy będą wyjątkowe: najwięcej dni, najwięcej kilometrów, najwięcej miejscowości, no i jeszcze nigdy dotychczas tak wiele osób nie było zaangażowanych w organizację Kinobusu.
– Ogromnie cieszę się, że dziesiąta, jubileuszowa edycja inicjatywy, która wraz z miłośnikami kina na pokładzie odwiedza miejsca z historią i duszą, może odbyć się właśnie na Dolnym Śląsku – mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego. – O Dolnym Śląsku sporo mówi się w kontekście malowniczych lokacji tak chętnie wybieranych przez polskie i zagraniczne ekipy filmowe czy tytułów opowiadających o lokalnych historiach. Często zaś zapominamy o miejscach, w których te filmy oglądamy i ludziach, którzy tymi miejscami się opiekują.
Sześć kin studyjnych w regionie
Warto przypomnieć, że Dolnośląskie Centrum Filmowe prowadzi w regionie 6 kin studyjnych – DCF we Wrocławiu, Lot w Jeleniej Górze, Piast w Legnicy, Wawel w Lubaniu, Apollo w Wałbrzychu i Pionier w Żarach – a od zeszłego roku związane jest także z kinem Capitol w Miliczu.
- Pomysłodawca wydarzenia: Maciej Gil
- Organizator instytucjonalny: Dolnośląskie Centrum Filmowe we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową.
Projekt Kinobus / Dolnośląskie 2024 otrzymał w tym roku wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS