Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi zaprezentuje się – po wygaśnięciu pandemicznych obostrzeń – w nowej odsłonie. Po remontach filii na Piaskach i budynku głównego MBP na lepsze zmieniła się również na filia nr 1 znajdująca się przy ul. 11 Listopada.
Nowe wylewki podłogowe, estetyczne i trwałe wykładziny na posadzkach i pomalowane ściany zmieniły wizerunek tej placówki. – Na pochwały zasługuje skromny personel tej filii, który osobiście z pędzlem w ręku przyczyniał się do jej nowego wyglądu. Ale to nie koniec, teraz panie bibliotekarki wykorzystują pandemiczny czas, by skomputeryzować swoje zbiory. Kiedy wykonają tę żmudną pracę, to podobnie jak w bibliotece głównej i filii na Piaskach można będzie w swoim komputerze sprawdzić, jakimi książkami placówka dysponuje, czegoś o danej książce się dowiedzieć i ją zamówić. Oprócz wyglądu nasze biblioteki są też coraz bardziej nowoczesne – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
Odnowione wnętrze filii nr 1 MBP w Czeladzi Zbigniew Szaleniec
– Już dziś nasza biblioteka dzięki bogatym zbiorom i znakomitej organizacji jest wysoko klasyfikowana wśród polskich bibliotek, o czym jakiś czas temu informowałem, ale za jakieś dwa, trzy lata chcemy być w ścisłej czołówce – dodaje.
Te zmiany to tak naprawdę dopiero wstęp do prawdziwej bibliotecznej rewolucji. Czeladź będzie miała bowiem „ultranowoczesną” – jak podkreśla burmistrz – mediatekę. Ta będzie częścią rewitalizowanej cechowni kopalni Saturn.
W starej cechowni kopalni Saturn powstanie “ultranowoczesna” mediateka
Gmach cechowni został wybudowany został w latach 1907–1911 i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Mediateka będzie częścią Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego. – Naszą ideą jest stworzenie muzeum wyjątkowego z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik interaktywnych. Odwiedzający muzeum nie tylko będą mogli poznać historię górnictwa węglowego w naszym mieście i całym Zagłębiu, ale muszą także przeżyć dreszczyk emocji i choćby przez chwilę poczuć na własnej skórze, jak trudna i niebezpieczna była praca górnika – mówił burmistrz Zbigniew Szaleniec.
Do inwestycji, która rozmachem dorównywać ma zabytkowej kopalni Guido, Czeladź przygotowywała się od 2016 roku.
Dawna cechownia i budynek administracyjny koplani Saturn zamieni się w nowoczesne muzeum na miarę Kopalni Guido fot. Bartłomiej Barczyk/Agencja Gazeta
Plany robią wrażenie. Wieża widokowa ze szklanym zegarem, wejście do obiektu przypominające bryłę węgla, odtworzona szatnia łańcuchowa oraz renowacja sztukaterii i płaskorzeźb. Do tego nowoczesna siedziba biblioteki, muzeum i część restauracyjna.
Otwarcie Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu planowane jest w 2022 roku. Koszt budowy oszacowano na prawie 34 mln zł. Władzom Czeladzi udało się pozyskać unijne dofinansowanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS