A A+ A++

Jak poinformowano w zaproszeniu, jakie otrzymali w piątek przedstawiciele strony społecznej, spotkanie rozpocznie się w środę 8 grudnia w południe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Reklama

Według informacji związkowców, w środowych rozmowach mają wziąć udział szef MAP, wicepremier Jacek Sasin, a także jego zastępca, wiceminister aktywów oraz pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik. 

Poprzednie spotkanie związkowców z wicepremierem Sasinem w Katowicach miało miejsce 24 listopada. Przedstawiciele MAP poinformowali wówczas stronę społeczną, iż kluczowe dla procesu prenotyfikacji rozwiązań zaproponowanych w umowie społecznej dla górnictwa powinny być rozmowy 2 grudnia w Brukseli. Strony uzgodniły, iż po tym terminie dojdzie do kolejnego spotkania, podczas którego związki zostaną oficjalnie poinformowane o efektach rozmów w Brukseli. 

W czwartkowym komunikacie po tych rozmowach resort aktywów poinformował, iż Polska jak najszybciej złoży do KE wniosek notyfikacyjny dotyczący transformacji górnictwa węgla kamiennego, zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego, zaś Komisja przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie.

Przedstawiciele górniczych związków są na razie wstrzemięźliwi w komentarzach, czekając na bardziej szczegółowe informacje, które – jak oczekują – będą im przekazane w najbliższą środę. Zamierzają wówczas zapytać szefów MAP, czy zgoda na złożenie wniosku notyfikacyjnego oznacza, iż równolegle – nie czekając na formalną notyfikację programu – będzie można uruchomić subsydiowanie górnictwa w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. 

Jak informował w czwartek resort aktywów państwowych, “Komisja Europejska zadeklarowała, że rozumie sytuację branży wydobywczej w Polsce. Uzgodniono, że Polska jak najszybciej złoży wniosek notyfikacyjny zawierający wszystkie elementy systemu pomocowego”.

“Rozmowy z KE były bardzo konstruktywne, pomimo pojawiających się rozbieżności (…). Efektem naszego spotkania będzie natychmiastowe przystąpienie do opracowania wniosku notyfikacyjnego, co stanowi kolejny krok na drodze do transformacji górnictwa. Szczegóły notyfikacji wymagają dalszych uzgodnień roboczych” – komentował w czwartek wiceminister aktywów Piotr Pyzik. Za kluczowe uznał zabezpieczenie finansowe przyszłości pracowników sektora węglowego. 

Podstawą polskich propozycji dotyczących pomocy dla górnictwa są zapisy umowy społecznej, podpisanej pod koniec maja br. w Katowicach przez przedstawicieli rządu i górnicze związki zawodowe. Uzgodniono wówczas stopniowe wygaszanie kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku oraz zasady subwencjonowania górnictwa w tym okresie, w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych. Umowa gwarantuje górnikom pracę do emerytury i przewiduje osłony socjalne dla odchodzących z pracy, a także zawiera mechanizmy wspierające transformację Śląska.

W ostatnim czasie przedstawiciele górniczych związków wyrażali obawy z powodu przedłużających się – ich zdaniem – rozmów z Komisją Europejską oraz niepewności co do tego, czy UE zaakceptuje proponowane rozwiązania pomocowe. Jednocześnie przedstawiciele związków wskazywali, że niewdrożenie subwencjonowania kopalń od przyszłego roku może grozić ich upadłością.(PAP)


PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzeka cię kwarantanna? Oto 10 filmów i seriali, które warto obejrzeć na Netflix, HBO Go, Apple TV i w innych serwisach online
Następny artykułStylowe, wygodne i zmysłowe – świąteczne prezenty, które zachwycą każdą kobietę!