Od początku epidemii koronawirusa na oddział ginekologiczno-położniczy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim można było dostać się osobnym wejściem. Chodziło o to, aby jak najmniej osób miało styczność z pacjentkami i noworodkami. To pozwoliło zachować ciągłość pracy porodówki nawet w momencie, gdy w lecznicy wykryto ognisko zakażeń i trwała kwarantanna pacjentów oraz personelu.
Teraz Sosnowiecki Szpital Miejski poinformował, że od 15 czerwca wznawia rodzinne porody i przyszłym mamom będą mogły towarzyszyć najbliższe osoby. Placówka jest jedną z pierwszych w regionie, która zdecydowała się na tę formę poluzowania restrykcji.
– Jednak, aby zadbać nie tylko o komfort, ale też bezpieczeństwo i zdrowie przyszłych rodziców, dzieci oraz personelu medycznego, przygotowaliśmy listę wymogów, która pozwoli wszystkim lepiej się przygotować – mówi Aneta Kawka, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Wiadomo, że decyzję o możliwości porodu rodzinnego w każdym przypadku będzie podejmował lekarz, oceniając przede wszystkim stan zdrowia osoby towarzyszącej i ryzyko epidemiczne. Rodzącej na pewno nie może towarzyszyć osoba objęta kwarantanną, izolacją, mająca jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.
Przyszli rodzice dwa tygodnie przed porodem powinni ograniczyć kontakty z innymi
Lekarz nie zezwoli na poród rodzinny także w przypadku, gdy w dniu porodu osoba towarzysząca rodzącej wykazuje objawy infekcji. W dodatku przy pacjentce może być wyłącznie osoba, która zamieszkiwała z nią co najmniej 14 dni przed rozwiązaniem. Szpital przypomina przy okazji, aby przyszli rodzice na dwa tygodnie przed porodem ograniczyli do minimum kontakty z innymi osobami.
Przyszły tata lub osoba towarzysząca może przebywać z rodzącą mamą od momentu rozpoczęcia porodu i pozostać na sali do dwóch godzin po porodzie. Ważne jest też, że osoba towarzysząca po wejściu na salę nie może już jej opuszczać.
Bez zmian pozostaje zasada sprzed pandemii: porody rodzinne nie dotyczą porodów przez zabieg cesarskiego cięcia. W trakcie zabiegu ojciec ma czas na przygotowanie się do kangurowania noworodka – bierze prysznic, przebiera się w czyste ubranie.
Oprócz tych wszystkich warunków przyszli rodzice muszą również pamiętać o higienie rąk, jednorazowych ubraniach i zachowaniu dwumetrowego dystansu od innych. Maseczki w trakcie oczekiwania na poród oraz podczas akcji porodowej trzeba zmieniać co 1-2 godziny. Rodzące kobiety do ok. 2 godzin po porodzie maseczek nie muszą ubierać. Wyjątkiem są m.in. sytuacje, gdy kobieta jest chora.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS