A A+ A++

Przygody Kajka i Kokosza, dzielnych wojów z grodu kasztelana Mirmiła, pierwszy raz ukazały się w formie pasków w “Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Łącznie autor stworzył 14 komiksów i osiągnęły one status kultowych. Chociaż było kilka przymiarek, przygody Kajka i Kokosza nigdy nie doczekały się porządnej, dobrze przyjętej adaptacji. Mimo że było do tego kilka podejść: pierwszą próbę stworzenia animacji w technice 2D na przełomie lat 80. i 90. podjęło studio Hanna Barbera, a w 2005 roku powstał krótkometrażowy film animowany w technologii 3D, który nie zaskarbił sobie sympatii fanów i fanek.  

Pod koniec lutego na platformę Netflix trafiło kilka pierwszych odcinków animowanego serialu wyprodukowanego przez EGoFilm. Odcinki reżyserowali: Michał Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz i Robert Jaszczurowski (GS Animation z Gdańska), Marta Stróżycka, Aliksandr Sasha Kanavalau, Waldemar Mordarski i Tomasz Karelus. Druga część serialu ma mieć premierę w drugiej połowie roku.  

Kadr z serialu ‘Kajko i Kokosz’ Netflix

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że Kajko i Kokosz związani są z Trójmiastem, a dokładniej – z Sopotem. To właśnie tutaj od 1945 roku aż do śmierci (2008 rok) mieszkał Janusz Christa, autor komiksów, rysownik i scenarzysta.  

Gród Milusia w Sopocie

– Netflix zaproponował władzom Sopotu, by upamiętnić Janusza Christę i przywrócić pamięć o Kajku i Kokoszu – mówi wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Jak zdradza, rozważane były różne pomysły, ale uznano, że najbardziej trafnym będzie stworzenie placu zabaw. – Chcieliśmy, żeby to było miejsce atrakcyjne zarówno dla sopocian, jak i naszych gości – mówi wiceprezydentka. – W wyniku analiz, uwzględniających także nasze miejskie plany, zdecydowaliśmy, że nowi mieszkańcy Sopotu zawitają do parku Południowego, szczególnie że zlokalizowany tam plac miał być rozbudowywany. 

Tak powstał Gród Milusia. Jak mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, władzom od początku zależało, żeby plac zabaw był unikatowy. 

– Chcieliśmy, żeby do stworzenia wykorzystano naturalne, ekologiczne materiały, i tak też się stało. Postawiliśmy na drewno. Kolorystyka została uzgodniona z plastykiem miejskim i konserwatorem zabytków. Finalny efekt nas bardzo satysfakcjonuje. 

Kadr z serialu 'Kajko i Kokosz'Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Powstał drewniany smok Miluś, do którego można wejść i pod którym znajduje się trampolina, są huśtawki z Kajkiem i Kokoszem, a także tablice informacyjne o bohaterach komiksu i serialu. Powstała też specjalna strona internetowa o bohaterach komiksu Janusza Christy. Za projekt placu odpowiadają pracownia projektowa BudCud i projektantka Iza Rutkowska.  

Sensoryczny i ekologiczny

– Pracując nad projektem, najbardziej zależało nam, żeby Gród Milusia był krajobrazem intuicyjnej zabawy i eksploracji niespodziewanych atrakcji. Zabawę na placu projektowaliśmy jako niesamowitą przygodę, której nie tylko uczestnikami, ale i bohaterami są bawiące się dzieci. Sensoryczne, rzeźbiarskie formy odkrywają przed nimi zaskakujące funkcjonalności, np. ruchome oczy Milusia, grający czub na jego głowie czy jaskinie w brzuchu smoka. Chociaż wiele funkcji placu jest zaprojektowanych i zdefiniowanych, to scenariusze zabawy pozostają zależne od fantazji i wyobraźni dzieci – mówi projektant Mateusz Adamczyk z pracowni BudCud. – Gród Milusia to także symbol przyjaźni i kreatywnej współpracy, co sugerują już figury Kajka i Kokosza niosące jedną z belek, z których zbudowany jest smok. Mam nadzieję, że atmosfera przyjaznej kooperacji będzie towarzyszyć również zabawom na placu. 

Kadr z serialu 'Kajko i Kokosz'Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Plac zabaw powstał we współpracy z Netfliksem. Jak mówi wiceprezydentka, jest to udana kooperacja między władzami miasta a popularnym na całym świecie serwisem streamingowym. 

Planowane jest stworzenie aplikacji na urządzenia mobilne, swego rodzaju gry terenowej, która będzie prowadziła śladami Janusza Christy po Sopocie. Jak mówi wiceprezydentka, gra ma być połączeniem doświadczenia online oraz rzeczywistego spaceru po mieście. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkie aspekty tworzenia stron
Następny artykułArabia Saudyjska i Iran zakopią 'wojenny topór'? Tajne rozmowy [ANALIZA]