Wśród cech dobrego duszpasterza wszyscy trzej zgodnie wskazują na otwartość. Niemniej to ani nie pierwsza, ani nie jedyna cecha, którą powinien mieć dobry ksiądz.
– Ważną cechą jest otwartość na drugiego człowieka. Jestem przekonany, że ludzie chcą mieć duszpasterza, który jest prostym człowiekiem. Na drugim miejscu wymienię współpracę z młodzieżą, bo przecież oni są przyszłością Kościoła – odpowiada dk. Romuald Mozou z Sokodé.
Dk. Tomasz Łabys z parafii św. Andrzeja w Kamienniku obok otwartości wymienia także umiejętność słuchania, empatię, wiarygodność i wyczulenie na potrzeby innych ludzi. – Życie kapłana musi być wzorowane na Chrystusie, a taki styl wymaga właśnie tych cech. Uważam, że ludzie mają prawo do dostępu do kapłanów z powołania, i że po przyjęciu święceń kapłanem jest się na całe życie – podkreśla.
– Kapłan powinien być autentycznym świadkiem Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, żywego, obecnego w Kościele – mówi dk. Rafał Woszek z parafii Nawiedzenia NMP w Polskiej Nowej Wsi. – Powinien być człowiekiem wiary, zaufania, wielkiej miłości do Boga i ludzi. Powinien nieść radość Ewangelii i miłość Jezusa Chrystusa każdemu bez wyjątku – zapewnia.
A kto jest ich wzorem kapłana?
– Na pierwszym miejscu wzorem jest dla mnie Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, który jest pełen miłości. Na drugim miejscu wskazałbym pochodzącego z terenów naszej diecezji wielkiego ewangelizatora i głosiciela radości Ewangelii czyli św. Jacka. A na trzecim miejscu – bł. Jana Pawła I, pokornego pasterza, bliskiego ludziom, z prostym przekazem wypływającym z serca – odpowiada dk. Rafał Woszek.
– Dla mnie wzorem kapłana są św. Jan Maria Vianney nazywany “więźniem konfesjonału” i bp Andrzej Czaja, który jest człowiekiem modlitwy, pokory i Bożej mądrości – podkreśla dk. Tomasz Łabys.
Z kolei dk. Romuald Mozou wskazuje na kard. Roberta Saraha – Kardynał Sarah pokazuje nie tylko w swoich licznych książkach, lecz przede wszystkim swoim życiem, kim jest prawdziwy człowiek powołany do służby w Kościele – wyjaśnia dk. Romuald.
Zapytany o wyzwania dla Kościoła, wskazuje, że w Polsce konieczna jest reewangelizacja i pobudzenia wiary, a w Togo – zmierzenie się z problemem synkretyzmu religijnego.
Dk. Tomasz Łabys dostrzega konieczność zmierzenia się z kryzysem wiary, który wywołany jest wieloma aspektami.
A dk. Rafał Woszek wśród wyzwań dla Kościoła wskazuje na to, by na nowo zachwycić się słowem Bożym i obecnością Jezusa w życiu każdego człowieka, a także odkryć na nowo piękno Kościoła. – Program jest niezmienny i zawsze aktualny: żyć Ewangelią. Zachwycić obojętnych, rozpalić letnich, znaleźć zagubionych po drodze – mówi.
Sylwetki trzech diakonów, którzy w wigilię Zesłania Ducha Świętego przyjmą w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu święcenia prezbiteratu, prezentujemy w galerii – ZOBACZ.
więcej »
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS