A A+ A++
Po siedmioletniej przerwie, w Śląskim ZOO urodziła się żyrafa siatkowana. Tu dwudziesta żyrafa urodzona w chorzowskim ogrodzie. Rodzicami zostali Lindani i Iroko. Ten drugi to samiec, który został sprowadzony Śląskiego ZOO w 2022 roku.

Mała żyrafa jest płci żeńskiej. Przyszła na świat 18 września. Mierzy około 180 cm, jest zdrowa i silna. Jest podobna do mamy. Na niektórych plamach na klatce piersiowej ma charakterystyczne jaśniejsze punkty w kształcie gwiazdek, podobne do tych, które ma Lindani (czyli żyrafia mama). Żyrafy przychodzą na świat z indywidualnym, wyjątkowym wzorem plam. Wzór ten nie zmienia się przez całe życie.

Młoda żyrafa nie ma jeszcze imienia. Zostanie wybrane w niedalekiej przyszłości, gdy opiekunowie lepiej poznają je charakter. Z pewnością będzie to imię „międzynarodowe”, które w przyszłości nie będzie sprawiało trudności w wymowie pracownikom innych europejskich zoo. Samiczka pozostanie w Śląskim Zoo aż dorośnie. Wtedy koordynator hodowli gatunku zadecyduje o jej wyjeździe do innego ogrodu lub pozostaniu w Chorzowie.

Ostatni raz żyrafa urodziła się w Chorzowie w 2016 roku. Przez kolejne siedem lat przychówku nie było, bo do 2022 roku stado składało się tylko z samic.

Żyrafy siatkowane nazywane są czasami żyrafami somalijskimi. Jest to podgatunek żyrafy zamieszkujący północną Kenię. Żyrafy siatkowane wyróżnia charakterystyczne umaszczenie w postać siatki – cienkie linie jasnego koloru odgraniczają duże pola kasztanowego brązu. Dorosłe osobniki tego podgatunku osiągają wysokość około 5m (samce) oraz 4m (samice). Noworodki mierzą około 1.7m. Waga dorosłego samca wynosi około 1000 kg, natomiast jego partnerki- średnio 700 kg, nowonarodzone ciele około 55 kg.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStylowa lampa wisząca – piękna ozdoba wnętrza
Następny artykułGmina Opoczno zakończyła realizację projektu pn.: „Opoczno – zalew pełen energii”.