A A+ A++

Dziś na dwudniowym posiedzeniu zbiera się Senat, który m.in. rozpatrzy nowelę ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawą o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

W środę Komisja Budżetu i Finansów Publicznych omawiała nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Od 5 lat działa system gromadzenia danych, dotyczących przemieszczania wyrobów tytoniowych, popularnie zwany Track&Trace, który obejmuje wyroby tytoniowe, na które jest nakładana akcyza. Od 20 maja system ma objąć pozostałe wyroby tytoniowe, czyli tytoń do żucia i tytoń do nosa, które na ten czas – przynajmniej na ten czas – nie są wyrobami akcyzowymi. Stąd prośba o rozszerzenie obowiązku stosowania Track&Trace na tytoń do nosa i tytoń do żucia – powiedział podczas obrad wiceminister finansów Jarosław Neneman. 

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do tej nowelizacji ustawy. Dziś rozpatrzy ją Senat. 

Ustawa dotycząca dostępności

Ponadto Senat zajmie się też ustawą o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Sprawozdawca Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności senator Jolanta Piotrowska przedstawi ją senatorom.

NIK: Przestrzeń publiczna nadal trudno dostępna dla niepełnosprawnych

Projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (tzw. Europejski Akt o Dostępności). Celem tych zmian jest ograniczenie wykluczenia społecznego poprzez zapewnienie większego dostępu do produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób z ograniczeniami funkcjonalnymi wynikającymi np. z wieku, chorób czy też czasowej lub sytuacyjnej utraty sprawności. Nowe przepisy ustanowią wymogi dostępności dotyczące m.in. produktów takich jak komputery, systemy operacyjne, terminale płatnicze, czytniki książek elektronicznych oraz usług, takich jak usługi telekomunikacyjne, bankowość detaliczna, sprzedaż książek elektronicznych czy handel elektroniczny. System nadzoru rynku będzie monitorować spełnianie obowiązków dostępności przez podmioty gospodarcze. Nowe przepisy mają wejść w życie 28 czerwca 2025 r.

Długo oczekiwana zmiana

O opinię w tej sprawie zapytaliśmy prezesa Polskiego Związku Głuchych Krzysztofa Kotyniewicza:

– W trakcie komisji senackiej udało nam się wywalczyć, żeby w ustawie o dostępności niektórych towarów i usług znalazł się zapis również dotyczący obowiązku zapewnienia informacji w polskim języku migowym. Senatorowie przyjęli tę poprawkę. I w ustawie w definicji znajdzie się zapis dotyczący polskiego języka migowego. Jak również będzie możliwość składania skarg do PEPRON -u z tytułu „Nie zapewnienia dostępności w polskim języku migowym”. Co oznacza, że osoby głuche w swoim naturalnym języku będą mogły zgłaszać skargę. Będą też możliwości zgłaszania różnych problemów w tematach usług telekomunikacyjnych w polskim języku migowym. Zatem ta ustawa, która wyjdzie w życie w 2025 r., zapewni dostępność dla szerokiego grona osób ze szczególnymi potrzebami.

Dzięki ustawie uwzględniane będą potrzeby również osób głuchych, osób słabo słyszących, osób niemówiących, osób z niepełnosprawnością intelektualną, z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Jak podkreślił prezes Krzysztof Kotyniewicza:

 Tak naprawdę walczymy o to, żeby wszystkie usługi i produkcje były dostępne dla wszystkich, dla każdego z nas.

PE: Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami w każdym pociągu
PE: Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami w każdym pociągu

opr. mat. pras. Senatu / mat własne

Źródła:

Polityka Zdrowotna

Aktualizacja: 18/04/2024 14:32

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiech kolor będzie z nami, czyli rodzinne warsztaty plastyczne w nyskim muzeum
Następny artykułTrzy auta zderzyły się pod Osiekiem