A A+ A++

We wtorek, 13 czerwca ruszają 100-dniowe konsultacje parku kulturowego w centrum Rybnika. Początek o 16.30 w punkcie halo!Rybnik.

Reklamy powinny mieć styl i klasę

– W konsultacjach społecznych i w publicznym dyskursie chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom temat Centrum Starego Rybnika – Park Kulturowy. To ważne zadanie, bo jak mówią architekci – śródmieście jest salonem miasta, a ten salon powinien wyglądać jak najlepiej. Jak pokazują przykłady wielu dużych miast, coraz więcej mieszkańców tęskni za przestrzenią pozbawioną nadmiernej ilości reklam uznając, że powinny być one uporządkowane, mieć pewien styl i klasę. Dlatego wznawiamy rozpoczęte w 2016 roku, a wstrzymane przez trudny pandemiczny okres, rozmowy na temat utworzenia w centrum Rybnika parku kulturowego. Mam nadzieję, że z pomocą mieszkańców będziemy to w stanie przeprowadzać, rozkładając oczywiście odpowiednio w czasie poszczegółowe zadania, a przede wszystkim przekonać do tej idei nieprzekonanych – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

100 dni konsultacji i publicznej dyskusji

Spotkanie, rozpoczynające konsultacje, odbędzie się 13 czerwca w halo! Rybnik w godzinach 16.30 – 18.00.

– Rozpoczynające się konsultacje nie są konsultacjami treści uchwały, która docelowo będzie zawierała szczegółowe zapisy i wytyczne. Chcemy jednak by ta uchwała sporządzona została w oparciu o głosy mieszkańców oraz przedsiębiorców prowadzonych tutaj biznesy. Chcemy by była to uchwała „uszyta na miarę” Centrum Starego Rybnika. Przed nami więc 100 dni dyskusji i spotkań, spacerów, możliwości wypełnienia ankiet, zapoznawania się z pomysłem parku kulturowego. Myślę, że Rybnik jest miastem, któremu to rozwiązanie się należy, ponieważ nie musi mieć żadnych kompleksów, jeśli chodzi o architekturę z różnych epok i okresów, spełniającą różne funkcje, ale sięgającą przecież korzeniami średniowiecza – tłumaczy Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.

Kolejne kroki w ramach konsultacji to m.in. spotkania z różnymi grupami docelowymi, w tym przedsiębiorcami, ankiety, badania jakościowe, a także kampania informacyjna.

Co to jest Park Kulturowy?

Parku kulturowy jest jedną z pięciu form prawnej ochrony zabytków, które obowiązują w naszym kraju. Podstawową formą jest oczywiście indywidualny wpis do rejestru zabytków, natomiast park kulturowy jest formą obszarową, chroniącą obszar mający historyczny rodowód, na którym nie muszą się znajdować tylko obiekty zabytkowe, ale również układ zieleni, przyroda oraz współczesne budynki i obiekty.

– Forma ochrony konserwatorskiej, jaką jest park kulturowy, daje możliwość utrzymania ładu w takiej przestrzeni i jej harmonijnego rozwoju. Co ważne – jest to też narzędzie niezależne od woli wojewódzkiego konserwatora zabytków czy innego państwowego urzędnika, ale zależy od decyzji organu stanowiącego gminy – czyli w przypadku Rybnika rybnickiej Rady Miasta, de facto więc od samych mieszkańców, reprezentowanych przez miejskich radnych. Stąd bardzo ważne, by sami mieszkańcy chcieli mieć park kulturowy, ład w przestrzeni publicznej – przekonuje H. Mercik.

W ciągu ostatnich 20 lat powstało w Polce 41 parków kulturowych, w tym cztery w województwie śląskim. Park kulturowy próbowano utworzyć również po sąsiedzku – w Raciborzu. Jednakże z powodu konfliktu prezydenta z radą miasta, uchwała ostatecznie nie została przyjęta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLewandowski dostał pytanie o zwycięstwo Igi Świątek. Wymowna reakcja [WIDEO]
Następny artykułОкупантам не до курорту: у Приморську було спекотно на базі “Сонячна”