A A+ A++

Do szkół średnich i branżowych w Rudzie Śląskiej, w Rybniku oraz w Radlinie po przerwie wracają klasy górnicze. W ramach programu “Dobry Start z PGG” uczniowie na kierunku technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej otrzymają miesięczne stypendia, nagrody finansowe za dobre oceny, mają też gwarancje pracy. 

– W związku z tym, że od 2 lat nie uruchomiła się żadna nowa górnicza klasa o kwalifikacjach technik górnictwa podziemnego, podjęliśmy działania, żeby taki kierunek otworzyć, z tego względu, że za kilka lat może zabraknąć ludzi do pracy, w szczególności chodzi o pracowników dozoru ruchu górniczego. Bo o ile mechaników czy elektryków, możemy pozyskać także z innych szkół, niekoniecznie z tych, z którymi współpracujemy, to górników już nie, bo kształci się ich coraz mniej – tłumaczy dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG S.A. Andrzej Sączek.

“Dobry Start z PGG”

W ramach współpracy i realizacji programu “Dobry Start z PGG” w Zespole Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej zostanie przeprowadzony nabór uczniów na rok szkolny 2023/2024 do technikum do klasy, w której będzie prowadzone kształcenie na kierunku technik górnictwa podziemnego oraz do branżowej szkoły I stopnia do klasy przygotowującej do wykonywania zawodu ślusarza i elektryka. 

– Przyszli uczniowie technikum mają szansę otrzymać miesięczne stypendia, nagrody finansowe za dobre oceny, a także gwarancję pracy. Na wsparcie finansowe mogą także liczyć przyszli uczniowie szkoły branżowej – poinformowała wiceprezydent Rudy Śląskiej – Anna Krzysteczko.

Młodzież będzie mogła kształcić się w następujących kierunkach:

  • technik górnik,
  • technik elektryk,
  • ślusarz/elektryk – szkoła branżowa.

Na każdym z nich będzie można zdobyć stypendium. Po zakończeniu nauki absolwenci będą mieli zapewnione przynajmniej 10 lat pracy w zawodzie. Ponadto uczniom zapewniona będzie możliwość zdobycia innych kwalifikacji (na kursach kwalifikacyjnych), nie tylko związanych z ich zawodem.

Uczniowie otrzymają miesięczne stypendia oraz nagrody finansowe za dobre oceny

Do klas górniczych ma uczęszczać około 60 młodych osób, które mają otrzymywać 400 złotych stypendium, 1500 złotych nagrody rocznej za dobre wyniki i dodatkowo 5 tysięcy złotych za ukończenie szkoły. Oczywiście mają też gwarancję zatrudnienia.

– Trzeba pamiętać, że górnictwo to poligon nowych technologii, zaawansowanych maszyn i urządzeń o potężnej mocy, uruchamianych energią pneumatyczną i hydrauliczną, z zastosowaniem zaawansowanej automatyzacji. Gdy uczeń się z nimi zapozna to doświadczenie ma ogromne, które będzie procentowało na każdym stanowisku wyjaśnia dyrektor Andrzej Sączek.

W przypadku kierunków w zawodach przydatnych w górnictwie, takich jak na przykład mechanik czy elektryk, uczniowie od września otrzymają 300 złotych miesięcznie, 1200 złotych rocznie za dobre oceny oraz 5 tysięcy złotych za ukończenie szkoły i podjęcie pracy w oddziałach PGG S.A.

Nabór do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się już 15 maja, a kandydaci będą mieli czas na założenie wniosku do 19 czerwca 2023 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZałożył plantację i wypiekał ciastka z zawartością marihuany
Następny artykułSkopał zaparkowane Audi… z zazdrości