A A+ A++

Amerykański przemysł zbrojeniowy USA jest zdecydowanie nieprzygotowany do wymagań wojennych, a poziom magazynów kluczowej broni jest niski, m.in. ze względu na wspieranie Ukrainy – wynika z raportu think-tanku Center for International Strategic Studies (CSIS) w Waszyngtonie. Według ośrodka Ameryka wyczerpałaby swoje zapasy precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu w ciągu mniej niż tygodnia wojny.

“Baza przemysłowo-wojskowa USA nie jest wystarczająco przygotowana na międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa, które teraz istnieje. W dużym konflikcie regionalnym – takim jak wojna z Chinami w Zatoce Tajwańskiej – zużycie amunicji prawdopodobnie przekroczyłoby obecne zapasy USA” – napisali autorzy raportu. 

Jak dodali, przeprowadzone przez ośrodek gry wojenne wykazały, że Ameryce zabrakłoby precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu już po niecałym tygodniu wojny.

Zobacz również:

Czołgi dla Ukrainy. Tu zderzają się interesy USA i Niemiec

Czołgi dla Ukrainy. Tu zderzają się interesy USA i Niemiec

Według CSIS, amerykański przemysł zbrojeniowy nie ma też obecnie zdolności do szybkiej rozbudowy potencjału.

CSIS wskazuje też, że niedostatki sektora i poziomu zapasów Pentagonu pokazuje również wojna na Ukrainie. Według ośrodka, za sprawą udzielanej Kijowowi pomocy, poziom niektórych kluczowych rodzajów uzbrojenia – pocisków przeciwczołgowych Javelin, haubic 155 mm i amunicji do nich oraz radarów obrony przeciwartyleryjskiej – jest uważany za niski. 

Poziom zapasów rakiet przeciwokrętowych Harpoon – kluczowego systemu w perspektywie wojny z Chinami – byłby niewystarczający w przypadku konfliktu.

Ośrodek krytykuje również zbyt konserwatywne i zbiurokratyzowane procesy sprzedaży broni sojusznikom, które wydłużają dostawy nawet o 2-4 lata. Raport zwraca też uwagę, że USA wciąż nie dostarczyły sprzętu o łącznej wartości 19 mld dolarów, jaki miał trafić na Tajwan od 2019 r.

“Rewitalizacja bazy wojskowo-przemysłowej Stanów Zjednoczonych i sojuszników nie dokona się w ciągu jednego dnia. Czas na przygotowanie się do ery rywalizacji, która trwa już teraz” – konkludują autorzy.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKtoś znalazł 43 tys. zł, 4 tys. euro i 300 dolarów w Katowicach. Teraz może dostać te pieniądze
Następny artykułStyczniowe obrady Rady Miejskiej. 2023r.