Pierwsza dostawa szczepionki firmy Moderna powinna wynieść około 29 tysięcy dawek. Spodziewamy się jej w przyszłym tygodniu – przekazał w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował natomiast, że “do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tysięcy dawek szczepionki Moderna”. W środę Europejska Agencja Leków dopuściła preparat do obrotu na europejskim rynku. Kilka godzin później decyzję zatwierdziła również Komisja Europejska.
W środę Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała warunkowe pozwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionki na COVID-19 firmy Moderna. Tym samym to druga szczepionka – po tej firm Pfizer i BioNTech – która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej. Do rozpoczęcia jej dystrybucji na kraje członkowskie potrzebne było również zielone światło Komisji Europejskiej, które otrzymała w środę po południu.
Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. “Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki. Zatwierdziliśmy preparat Moderny, drugi zatwierdzony w UE” – napisała w mediach społecznościowych.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE
CZYTAJ: Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19? Gdzie jest twój punkt szczepień?
Preparat firmy ModernaLos Angeles Times POOL
Prezes ARM: w przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy
W środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski przekazał, że “około 800 tysięcy dawek powinniśmy spodziewać się w pierwszym kwartale 2021 roku”.
– W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy, która powinna wynieść około 29 tysięcy dawek – powiedział.
ZOBACZ: Mechanizm działania szczepionek “praktycznie ten sam”, ale jest “podstawowa różnica”
Wskazywał, że “to jest szczepionka, która ma trochę bardziej łaskawe warunki przechowywania, bo można ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli w tym takim klasycznym zimnym łańcuchu, przez nawet 30 dni”. – To jest bardzo dla nas wygodne – przyznał.
– Będziemy chcieli tę szczepionkę szeroko wykorzystywać w szczepieniach powszechnych, tak że od przyszłego tygodnia trafi ona już do naszego systemu – zaznaczył Kuczmierowski. Jak dodał, “jeszcze decyzje nie zapadły, do których szpitali, do których punktów szczepień trafi na samym początku”.
Pytany, skąd szczepionka Moderny będzie transportowana do Polski, odparł, że prawdopodobnie z Belgii, tak jak było to w przypadku szczepionki Pfizera i BioNTechu.
Dworczyk: 70 tysięcy sztuk szczepionki do końca stycznia, 840 tysięcy do końca marca
Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk poinformował natomiast w środę, że “do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tysięcy dawek szczepionki Moderna”. Oznaczałoby to zaszczepienie kolejnych 420 tysięcy osób, bo konieczne jest podanie dwóch dawek.
– Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tysięcy sztuk szczepionki tej firmy – dodał Dworczyk. Szef KPRM zwrócił też uwagę na sposób przechowywania preparatu – Nie potrzebuje mrożenia głębokiego do -70 stopni (Celsjusza – przyp. red.) W temperaturze między 2 a 8 stopni może być przechowywana przez 30 dni. W związku z tym można ją rzeczywiście w nieco mniejszym reżimie transportować i przechowywać niż szczepionkę firmy Pfizer – zauważył.
CZYTAJ O RÓŻNICACH I PODOBIEŃSTWA MIĘDZY SZCZEPIONKĄ MODERNY A PFIZERA I BIONTECH >>>
Ile szczepionek Moderny ogółem trafi do Polski?
Z informacji podanych w przyjętym przez rząd 15 grudnia tak zwanym Narodowym Programie Szczepień oraz na stronach rządowych wynika, że Polska zawarła pięć umów na zakup szczepionek przeciw COVID-19. Mamy otrzymać 16,74 miliona dawek szczepionki Pfizer/BioNTech i 6,69 miliona dawek preparatu koncernu Moderna.
Ponadto Polska podpisała umowy z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek) i CureVac (5,65 mln dawek). To w sumie ponad 62 miliony szczepionek. Szacowany koszt wynosi około 2,4 miliarda złotych. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.
Szczepienia przeciwko COVID-19 – Najważniejsze informacje >>>
Szczepionki przeciw COVID-19PAP
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
Dotąd jedyną dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej szczepionką była Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech.
Akcja szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyła w Polsce 27 grudnia. Aktualnie trwa etap zero, w ramach niego szczepiony powinien być przede wszystkim personel medyczny. W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że preparatem Pfizera i BioNTech zaszczepionych zostało 140 226 osób w kraju. Jest to wzrost o 48 006 w porównaniu do danych podawanych przez resort we wtorek. Informowano wtedy o 92 220 zaszczepionych.
Od 25 stycznia – poinformował we wtorek Michał Dworczyk – ma ruszyć szczepienie grupy pierwszej, czyli między innymi seniorów i nauczycieli. Po 15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia spoza grup priorytetowych. Będzie można zrobić to przez internet (zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP), u swojego lekarza POZ, w punkcie szczepień lub dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię – 989.
Narodowy Program SzczepieńPAP
Źródło zdjęcia głównego: Gary Coronado /EPA/PAP/POOL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS