Naczelna Izba Aptekarska przygotowała ankiety, która mają ułatwić farmaceutom przeprowadzania wywiadów w ramach pilotażu wystawiania recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną. Obecnie materiał ten jest konsultowany ze środowiskiem medycznym, ale jak zapowiedział prezes NIA – ma on trafić do aptek w przyszłym tygodniu.
NIA przygotowała ankiety, które pomogą farmaceutom w przeprowadzaniu wywiadu przed wypisaniem recepty na tabletkę “dzień po”
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia ws. programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego, czyli tego dotyczącego wydawania recept farmaceutycznych na tabletki “dzień po”, farmaceuta ma obowiązek przeprowadzić wywiad z pacjentką przed przepisaniem preparatu.
– Wywiad w dużej mierze zostanie przygotowany przez MZ i znajdzie się on na platformie gabinet.gov, razem z elementem dokumentacji medycznej. W naszej ocenie nie jest to jednak dokumentacja wystarczająca, na podstawie której możemy podjąć decyzję o tym, czy pacjentka kwalifikuje się do wystawienia recepty, czy też nie – mówi Marian Witkowski, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Dlatego też Naczelna Izba Aptekarska przygotowała własną ankietę – algorytm oceny pacjentki pod kątem wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną. Jak tłumaczy wiceprezes NRA, jest ona wzorowana na ankiecie, która funkcjonowała w czasie szczepień przeciwko COVID-19.
– W niej będą zero-jedynkowe odpowiedzi, które będą uprawniały lub dyskwalifikowały pacjentkę, żeby jej ten lek wydać – informuje Marian Witkowski.
Oprócz tego, NIA przygotowała dokument z informacją o antykoncepcji awaryjnej. Całość ma zostać udostępniona farmaceutom, którzy będą brali udział w pilotażu, w przyszłym tygodniu.
– Został przygotowany taki dwustronicowy brief przez naszych kolegów i koleżanki współpracujących z Naczelną Izbą Aptekarską. Teraz ten materiał jest w Ministerstwie Zdrowia. Chcielibyśmy uzyskać do tych wszystkich algorytmów, tych wszystkich opinii, stanowisko środowiska lekarskiego, a więc ginekologów – podkreśla prezes NRA, Marek Tomków
Nie każdy farmaceuta musi brać udział w pilotażu
Warto przypomnieć, że udział w pilotażu jest dobrowolny zarówno dla aptek, jak i farmaceutów. Nawet, jeśli dana placówka przystąpi do programu, nie oznacza to, że każdy zatrudniony w niej farmaceuta musi realizować pilotaż.
– Wykonujemy wolny zawód. To my podejmujemy decyzję, czy chcemy przystąpić, czy też nie – tłumaczy Marian Witkowski.
W polskim prawie farmaceutycznym nie istnieje klauzula sumienia, dlatego też jedyną opcją dla farmaceuty, aby nie postępować wbrew swoim przekonaniom, jest nieprzystąpienie do pilotażu. Wówczas pracodawca nie wpisuje takiej osoby do umowy z NFZ na realizację programu pilotażowego. Natomiast, jeśli po zawarciu umowy zostanie zatrudniony farmaceuta, który będzie chciał realizować świadczenia w ramach pilotaż, musi on zostać do niej dopisany. Wówczas sporządza sie aneks.
Należy pamiętać, że usługi w ramach pilotażu może wykonywać tylko farmaceuta. Technicy farmaceutyczni nie są objęci przepisami tego rozporządzenia.
Autor: Zuzanna Świerczek
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS