A A+ A++

Obecnie przejazd w Przylasku Rusieckim to przejazd tzw. kategorii D, a więc bez sygnalizacji ostrzegawczej i rogatek. Ze względu na zwiększony ruch pociągów na tym odcinku trasy kolejowej nr 95 (duża obwodnica kolejowa Krakowa) oraz coraz większą liczbę pojazdów poruszających się po ul. Rzepakowej, zdecydowano o jego modernizacji. Dzięki niej przejazd będzie wkrótce dostosowany do wymogów kategorii B (czyli z sygnalizacją i rogatkami). O tę zmianę apelowali radni miejscy i dzielnicowi, a także Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. 

Współpraca z PKP PLK

Przebudowa przejazdu drogowo-kolejowego przy ul. Rzepakowej będzie możliwa dzięki zmianom w tegorocznym budżecie, jakie w środę przyjęli krakowscy radni. Tym samym gmina Kraków będzie mogła dofinansować tę inwestycję kwotą pół miliona złotych. Głównym inwestorem będą PKP Polskie Linie Kolejowe.

– W tym sezonie ruszy po przebudowie kąpielisko w Przylasku Rusieckim wraz z terenem rekreacyjnym, którego łączny obszar to prawie 30 hektarów. Będzie tam odnowiona plaża, ale też przebieralnie, toalety, monitoring i prawie kilometr nowych pomostów. Spodziewamy się, że miejsce to stanie się popularne nie tylko wśród nowohucian, ale też mieszkańców innych dzielnic Krakowa i jego okolic. A to dopiero pierwszy etap naszych działań na tym terenie w ramach projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Ponadto, w ostatnich latach, pojawia się tutaj coraz więcej inwestycji mieszkaniowych. Dlatego z wielką satysfakcją przyjmujemy deklaracje inwestycyjne PLK – mówi Artur Paszko, prezes zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Przylasek Rusiecki Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Stacja Przylasek Rusiecki

Przejazd drogowo-kolejowy na ul. Rzepakowej ma zostać zmodernizowany jeszcze w tym roku. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Jeszcze w tym roku ma powstać dokumentacja niezbędna do wybudowania w Przylasku Rusieckim przystanku kolejowego. 

– Przebudowa przejazdu to przykład dobrej współpracy miasta z PKP PLK – wskazuje Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju. – Cieszymy się także, że kolejnym krokiem będzie budowa w tej okolicy nowego przystanku kolejowego. Dzięki niemu i planowanej sezonowej linii autobusowej, która ma ruszyć już tego lata, sprawimy, że kompleks zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim będzie bardziej dostępny.

Nowe przedsięwzięcie w Przylasku Rusieckim zostało wpisane do ogólnopolskiego programu budowy przystanków kolejowych. Najpierw musi powstać niezbędna dokumentacja koncepcyjna. Kolejnym krokiem, po zatwierdzeniu środków na tę inwestycję, ma być ogłoszenie przetargu na jej realizację w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przystanek ma powstać w ciągu kilku najbliższych lat.

Dla osób, które zdecydują się jednak przyjechać do Przylasku Rusieckiego samochodem, przygotowane będą dwa parkingi. Mniejszy, na prawie 60 aut, realizowany w ramach prowadzonej przebudowy wokół akwenu nr 1 oraz drugi, na około 300 pojazdów. Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. – gospodarz tego terenu – zabiega o budowę jeszcze jednego parkingu sezonowego, również na 300 samochodów. Przy zbiorniku wodnym postawiono już także stojaki na rowery.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Bełku chcą mierzyć poziom zanieczyszczeń. Urzędnicy: kolejna stacja niepotrzebna
Następny artykuł35 tys. zł dla NGO na organizację eventów na zrewitalizowanych terenach Bochni