Izba Tradycji Sołectwa Myślachowice umożliwia przeniesienie się do czasów, gdy lokalni górnicy przy użyciu jedynie młotów i kilofów wydobywali węgiel i galman. Ponieważ znajduje się w ośrodku zdrowia, nie brakuje w niej odwiedzających.
Podstawę zbiorów stanowią eksponaty zgromadzone przez lata przez Jerzego Wolskiego. Kolekcjonuje głównie szable i bagnety, ale interesuje go także wszystko co jest związane z Myślachowicami i całym regionem. Do powstania izby przyczynili się też sołtys i radny Jacek Woch oraz Tadeusz Zając.
Eksponaty zgromadzone w izbie tradycji dokumentują m.in. ważne wydarzenia w historii Polski i regionu. Na przykład powstania kościuszkowskiego (stąd na wystawie są kosy) oraz styczniowego, w którym brali udział także mieszkańcy ochotnicy z Myślachowic – Sobek Cichy i Stanisław Pytlik.
Wielu lokalnych górników pracujących w kopalni Artur poszło do wojska i walczyło w pierwszej wojnie światowej. Przez Trzebinię przejeżdżała także trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego, co zachowało się na zdjęciach eksponowanych w izbie. Ktoś uwiecznił też mieszkańców regionu sypiących kopiec Piłsudskiego.
Duża część zbiorów pokazuje górnicze tradycje Trzebini. Najpierw wydobywano w okolicy ołów, potem węgiel. Pierwsze sztolnie były właśnie w Myślachowicach.
Można zobaczyć choćby zbiór kilofów sztygarskich oraz kolekcję lamp karbidowych z kopalni Siersza i Artur. Niektóre są wyjątkowe, jak lampa zrobiona z dwóch pocisków. W izbie tradycji nie mogło zabraknąć pamiątek po karczmach piwnych – kufli, talerzy. Są też mundury górnicze (m.in. z czasów, gdy Trzebinia była w zaborze austriackim), koło od wozu górniczego.
Jednym z ciekawszych nabytków z okresu PRL-u jest tablica zdemontowana na wniosek IPN-u z pomnika stojącego w Myślachowicach. Wśród eksponatów znajdziemy też ciekawe dokumenty i skamieliny.
– Zbiory powiększają się, bo mieszkańcy przynoszą ciekawe przedmioty, zwykle odnalezione przy okazji remontów piwnic i strychów. Sam też kupuję różne ciekawe rzeczy na giełdach dla kolekcjonerów, m.in. w Bytomiu. Teraz tych odwiedzających naszą izbę jest więcej, niż w domu kultury, gdzie izba się mieściła wcześniej, bo ośrodek zdrowia jest takim centralnym miejscem w sołectwie. Niektórzy z niedowierzaniem kręcą głowami, że mamy takie ciekawe rzeczy – podkreśla Jerzy Wolski.
Obejrzyjcie wideo i zdjęcia z tego ciekawego miejsca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS