A A+ A++

W Grocholinie ustawiona została dziś tablica informacyjno–promocyjna opisująca Grodzisko Wczesnośredniowieczne w Grocholinie. To pierwszy etap prac mających na celu aktywizację tego obszaru na cele społeczne, kulturalne, a przede wszystkim sportowo–rekreacyjne. Wkrótce zamontowane zostaną tablice kierunkowe w Grocholinie, wskazujące na kierunek dojazdu do tego wyjątkowego terenu.

– Na południe od Grocholina zachowało się wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate typu dolinnego, o wale wysokości 3 metrów i średnicy wewnętrznej kotlinki 30 metrów. Według niektórych historyków gród obronny był być może prapoczątkiem Kcyni. Są przypuszczenia, że osada rozwinięta wokół tego grodziska została potem przeniesiona na miejsce dzisiejszej Kcyni – informuje Anna Duda-Nowicka z referatu promocji, pomysłodawczyni i inicjatorka działań mających na celu ożywienie tego obszaru. – Czeka nas sporo pracy, by udostępnić ten zabytek do zwiedzania jednocześnie zachowując jego walory. Grodzisko jako stanowisko archeologiczne podlega bowiem ochronie. Wspólnymi siłami angażując lokalne stowarzyszenia, szkoły i pasjonatów chcemy przygotować teren do możliwości jego zwiedzania – dodaje.

Staraniem Gminy nieruchomość o powierzchni 1,0026 ha została przekazana aktem notarialny w dniu 28 marca 2024 r. przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na rzecz Gminy Kcynia na cele związane z realizacją przedsięwzięć służących wykonaniu zadań własnych w zakresie: kultury, ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Sąsiedztwo m.in. Rezerwatu Grocholin czyni to miejsce bardzo atrakcyjnym, które może stać się w przyszłości częścią np. trasy pieszo-rowerowej.

– Przy Grodzisku ustawiliśmy dziś tablicę z opisami. To kolejny etap działań promocyjnych dotyczących Grodziska wczesnośredniowiecznego w Grocholinie. Odświeżyliśmy także dojazd do Grodziska – informują pracownicy ratusza.

Na ustawionej tablicy znajduje się szczegółowy opis Grodziska wczesnośredniowiecznego w Grocholinie. W opracowaniu treści tablicy pomagał prof. dr hab. Wojciech Chudziak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Tablicę montowała firma P.W. Profill Jacek Twardowski.

Wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące się w obrębie granic administracyjnych Grocholina (działka ewid. nr 249) usytuowane jest w północnej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, 4,7 km na południowy-zachód od Kcyni (obszar AZP 40-32, nr stanowiska na obszarze 92). Omawiane grodzisko leży na Pałukach, na terenie obecnie niezamieszkanym, w otoczeniu podmokłych łąk i pod względem historycznym łączone jest z początkiem Kcyni. Nazwa miejscowa „szwedzki szaniec” nie ma nic wspólnego z genezą tego miejsca.

Grodzisko ma kształt regularnie owalny o średnicy 83 x 84 metrów u podstawy i powierzchni nie przekraczającej 56 arów, charakteryzuje się wałem pierścieniowatym wypiętrzonym około 3 metrów ponad poziom względnie płaskiego terenu bezpośrednio sąsiadującego z tym stanowiskiem. Szerokość wału u podstawy wynosi ca 21 m. Powierzchnia względnie płaskiego majdanu wynosi około 18-19 arów. Po stronie zewnętrznej grodziska zaznacza się niewielkie obniżenie będące zapewne pozostałością fosy, powstałej w trakcie sypania nasypu wału. Z kolei po stronie południowo-zachodniej i północno-wschodniej wyraźnie zaznaczają się dwa nieckowate obniżenia być może będące pozostałością bram wjazdowych.

Na podstawie wyników badań wykopaliskowych przeprowadzonych przez Instytut Archeologii UMK w Toruniu w czerwcu 2022 roku grodzisko można datować na okres plemienny od IX do początków X wieku. W trakcie prac badawczych odkryto pozostałości zabudowy usytuowanej bezpośrednio przy wale oraz liczne materiały zabytkowe oraz kości zwierzęce.

W dniu 17 września 1969 r. grodzisko zostało wpisane do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Grodzisko w Grocholinie należy do najlepiej zachowanych obiektów tego rodzaju na terenie północno-wschodniej Wielkopolski i objęte jest szczególną ochronę konserwatorską”.

To nie jedyne działania promocyjno-informacyjne związane z wyjątkowymi miejscami na terenie gminy Kcynia.

– W ostatnich latach przywróciliśmy – dzięki współpracy z Towarzystwo Historyczne w Kcyni – możliwość zwiedzania schronów z okresu II wojny światowej znajdujących się w rejonie Dobieszewka. Powstało nowe oznakowanie, tablice, ale przede wszystkim oczyszczono i odtworzono dojście do schronów – mówi Anna Duda-Nowicka.

Wkrótce pojawią się szczegółowe opisy do głazu narzutowego – pomnika przyrody w Gromadnie oraz Wzgórza Korfantego w Dębogórze.

– W najbliższy poniedziałek 22 lipca, zapraszamy do udziału w wycieczce pieszo-rowerowej pod hasłem “Zwiedzamy Grodzisko”. Trasa liczyć będzie ok. 5,5 km. Przewidujemy zwiedzanie Grodziska Wczesnośredniowiecznego w Grocholinie, trasa piesza wyniesie ok. 600 metrów, a na zakończenie niespodzianka – grill przy świetlicy wiejskiej w Grocholinie – mówi Anna Duda-Nowicka – Zapraszamy całe rodziny, babcie, dziadków, rodziców, dzieci i młodzież. Jedźcie z nami zobaczyć to piękne miejsce – dodaje.

Start zaplanowany jest na godz. 17.00 przy markecie Stokrotka w Kcyni.

Ewa Hałas 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe opłaty od samochodów spalinowych w 2024 roku. Oto wielkie zmiany
Następny artykułRodzinne wakacje z Kolejami Śląskimi: atrakcyjna oferta dla podróżujących.