Już w przyszłym tygodniu, w dniach 3-10 października poznamy laureatów Nagrody Nobla. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1901 roku za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny poznamy w najbliższy poniedziałek, po godz.11:20.
Tydzień Noblowski
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny zostanie ogłoszona w poniedziałek 3 października, w dziedzinie fizyki 4 października we wtorek. W środę poznamy laureatów w dziedzinie chemii. Pokojowa nagroda Nobla zostanie ogłoszona w piątek, 7 października. Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych zostanie ogłoszona 10 października.
W 2021 roku Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii trafiła do dwóch naukowców Davida Juliusa z USA i urodzonego w Libanie Ardema Patapoutana. Ich przełomowe odkrycie receptorów temperatury i dotyku w organizmie pomaga w opracowaniu terapii wielu chorób, w tym chronicznego bólu. Pozwoliło „zrozumieć, w jaki sposób ciepło, zimno i bodźce mechaniczne wywołują impulsy w naszym układzie nerwowym, które umożliwiają nam postrzegać świat wokół nas i się do niego dostosowywać”.
Gdzie oglądać ogłoszenie Nagrody Nobla?
Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego po raz czwarty zaprasza do wspólnego relacjonowania Tygodnia Noblowskiego i odwiedzenia Centrum Informacyjnego Tygodnia Noblowskiego (siedziba CWID UW, Ogród Botaniczny UW, Aleje Ujazdowskie 4).
W Centrum Informacyjnym Tygodnia Noblowskiego zapewniane są:
- transmisje na żywo z ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla w poszczególnych dziedzinach (wraz z tłumaczeniem),
- omówienie wyników podczas briefingów prasowych przez ekspertki i ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
- możliwość uzyskania komentarzy ekspertek i ekspertów UW i WUM.
Polecane:
zobacz więcej
Efekt nocebo w farmakoterapii, czyli jak ważna jest psychika pacjenta
zobacz więcej
Przyznano Ig Noble 2022; wśród laureatów Polacy
zobacz więcej
Gen Tob ma związek z depresją, strachem i lękiem
zobacz więcej
Naukowcy z UW opracowali grafenową matrycę, która pomoże w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów
zobacz więcej
Medycyna nuklearna – historia i przyszłość kosmicznej diagnostyki
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
W poniedziałek poznamy Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS