A A+ A++

Rewitalizacja kluczowych ulic w Łodzi trwa w najlepsze, a jej efektem są kolejne odnowione kamienice wraz z ich otoczeniem. By dopracowanych efektów prac remontowych nie zniweczyły wielkoformatowe reklamy i nadmiernie przykuwające uwagę szyldy, w mieście planowane jest poszerzenie obszaru parku kulturowego.

Artykuł partnera

Park kulturowy w Łodzi

Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, park kulturowy jest formą ochrony prawnej, która umożliwia kompleksową ochronę dziedzictwa kulturowego i krajobrazu regionu. Obecnie na terenie całego województwa łódzkiego utworzono cztery parki kulturowe – jeden z nich znajduje się właśnie w Łodzi i obejmuje fragment ulicy Piotrkowskiej od Placu Wolności do trasy WZ.

Utworzenie parku kulturowego na tym obszarze pozwala zachować w odpowiednim stanie charakterystyczną przestrzeń urbanistyczno-architektoniczną wraz z obecnymi w jej obrębie zabytkami. Teren ten poddany został rewitalizacji i jest chroniony jest przed niekonsekwentnymi pracami remontowymi elewacji oraz przed nadmiernym zagęszczeniem reklam i szyldów.

Powiększenie parku kulturowego w Łodzi

Pozytywne doświadczenia związane z parkiem kulturowym na ulicy Piotrkowskiej, jak również prace rewitalizacyjne przy kolejnych ulicach zaowocują rozszerzeniem obszaru chronionego przed niekontrolowaną zabudową i nadmiarem reklam w przestrzeni publicznej. Łódzki park kulturowy zostanie rozszerzony o zrewitalizowane okolice ulicy Legionów, Ogrodowej, Wschodniej, czy też Włókienniczej.

Prace rewitalizacyjne skutkują nie tylko odnowieniem elewacji kamienic oraz wymianą nawierzchni, ale też nowym zagospodarowaniem lokali usługowych i handlowych. Już pod koniec stycznia miasto ogłosi konkurs na wynajem pierwszych lokali usługowych, które zlokalizowane są przy ulicy Włókienniczej. Właśnie przy tej ulicy znajduje się odnowiony pasaż Majewskiego, który ma stać się miejscem spotkań i różnorodnych wydarzeń.

Park kulturowy a rynek nieruchomości w Łodzi

Choć mogłoby się wydawać, że utworzenie parku kulturowego w Łodzi może skomplikować sytuację właścicieli nieruchomości, które znajdują się na jego obszarze, to może być wprost przeciwnie – o wiele większe zainteresowanie powinien wzbudzić lokal w odnowionej kamienicy, której nie szpecą niekonsekwentne prace remontowe i nadmiernie rzucające się w oczy szyldy i reklamy. Oczywiście posiadanie mieszkania lub lokalu w obrębie parku kulturowego wiąże się również z pewnymi ograniczeniami, co do prac, które mogłyby ingerować w wygląd elewacji, ale ostatecznie korzyści powinny przeważyć nad utrudnieniami. Można przypuszczać, że osoby zainteresowane najmem krótkoterminowym, jak również długoterminowym, będą chętniej brać pod uwagę lokale znajdujące się na obszarze zrewitalizowanym. Mieszkanie do wynajęcia Łódź w parku kulturowym – może stać się więc coraz częściej wyszukiwanym rodzajem nieruchomości.

Decyzja o rozszerzeniu parku kulturowego w Łodzi dobrze wpisuje się w ideę ochrony zabytkowych obszarów miejskich przed nadmierną liczbą reklam, szyldów, obiektów tymczasowych i przed niekonsekwentnymi pracami remontowymi. To krok w stronę piękniejszego miasta, w którym lepiej się mieszka, żyje, pracuje i wypoczywa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukiwania turystów w rejonie Kopy Kondrackiej. Szczęśliwy finał
Następny artykułNowy doradca prezydent Gdańska: Miasta przyjazne pieszym to te z najwyższą jakością życia