A A+ A++

50 tysięcy złotych dofinansowania z programu Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci” otrzymało Centrum Kultury w Polkowicach na utworzenie Regionalnej Izby Dziedzictwa w Pałacu w Suchej Górnej. W jej ramach działać będzie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Pierwsze eksponaty już są, a pierwsza wystawa odbędzie się w sierpniu.

Regionalna Izba Dziedzictwa jest integralną częścią działalności kulturalnej w odrestaurowanym barokowym pałacu w Suchej Górnej. Na ten cel Narodowy Instytut Muzeów przyznał dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy złotych, w ramach programu „Izby Pamięci”.

– Na zgromadzenie i opisanie zbiorów pozyskanych od mieszkańców naszej gminy – mówi Agnieszka Kompanicka-Dyczko, kierownik działu animacji społecznych i kulturalnych w Centrum Kultury w Polkowicach. – W ślad za tym ruszymy, między innymi, do świetlic wiejskich, aby poinformować mieszkańców, że mogą nam przekazać listy, urządzenia, jak stare żelazka czy lampy, pamiątki, które przywieźli ze sobą z terenów, z których zostali przesiedleni ich rodzice i dziadkowie.

Ale już wcześniej mieszkańcy gminy Polkowice wypożyczyli lub przekazali pierwsze eksponaty. To między innymi stroje ludowe zespołów Podolanki i Sobinianie.

– Otrzymaliśmy od pana Rafała Gmura z Polkowic maszynę do pisania z 1910 roku i maszynę do szycia z 1938 roku oraz szatkownicę – dodaje Marta Stanowska, specjalista działu animacji społecznych i kulturalnych. – Pan Rafał powiedział, że każdy odwiedzający Izbę może korzystać z obu maszyn, żeby zobaczyć, jak to kiedyś było. Myślę, że będzie to miłe doświadczenie zwłaszcza dla młodszych.

Przyznane dofinansowanie dotyczy pierwszego etapu programu Narodowego Instytutu Muzeów.

– Być może w drugim etapie powstanie w pełni wyposażona Izba – dopowiada Agnieszka Kompanicka-Dyczko. – Na pewno jeszcze w tym roku, w ramach programu, 14 sierpnia zaprosimy wszystkich na otwarcie wystawy ze zgromadzonymi materiałami, pamiątkami i wspomnieniami mieszkańców.

W ramach Regionalnej Izby Dziedzictwa w Pałacu w Suchej Górnej działać będzie centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, że po 1949 roku w tych zabytkowych murach istniała szkoła podstawowa, w której mieściła się Izba Pamięci Narodowej.

Gmina Polkowice to społeczność o zróżnicowanym rodowodzie. Przed rokiem 1945 tereny te należały do ziem niemieckich. Po II wojnie światowej, gdy Dolny Śląsk opuściła ludność niemiecka, przybyli tu repatrianci z kresów wschodnich tj. z województw: lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego oraz z wołyńskiego i poleskiego. Osiedlili się tu również reemigranci z Rumunii i Jugosławii oraz z Francji i Belgii, a także ludność łemkowska i ukraińska po Akcji „Wisła” w 1947 roku. Kolejny napływ ludności nastąpił po odkryciu złóż miedzi.

………………….

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiosenne sprzątanie Gwdy
Następny artykułPKP Intercity zwiększa punktualność. Wystarczył “mały” szczegół, by polepszyć jakość usług