Dr hab. Małgorzata Michel poświęciła kilka lat, żeby zgłębić losy sierot, które po II wojnie światowej trafiły do tego miejsca. Niektórzy żyją do dziś. Napisała o nich książkę „Pałacowe dzieci”.
To piękne i zabytkowe miejsce ma bardzo bogatą historię. FOT. Kacper Ropka
W 1946 r. pałac Potockich w Krzeszowicach stał się domem dla ponad 400 sierot wojennych. Dziewcząt i chłopców. Wśród nich wiele bardzo znanych postaci.
Państwowy Zakład Wychowawczo – Naukowy – tak po wojnie nazywała się jednostka umiejscowiona w zarekwirowanym przez państwo w 1944 r. pałacu.
– Do jej napisania przygotowywałam się od 2016 r. Temat krążył wokół mnie bardzo długo i intensywnie, bo zajmując się problematyką gangów młodzieżowych, zauważyłam pewne podobieństwa w kwestii sieroctwa wojennego i zmarginalizowanych dzieci dzisiejszej ulicy. Wszystkie te postacie łączy skrajnie trudne dzieciństwo i liczne traumy – mówi dr hab. Małgorzata Michel.
O tym, jak funkcjonowało to miejsce, kto ze znanych osób tam dorastał,, z czym musieli sobie poradzić wychowankowie, a także kim jest autorka książki, możecie przeczytać TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS