80 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Mali, Turcji i Turkmenistanu – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Zatrzymano też trzech kolejnych tzw. kurierów.
To w ostatnim czasie największa liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy odnotowana jednego dnia przez funkcjonariuszy SG.
Minionej doby zatrzymano też trzy kolejne osoby podejrzane o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy. To obywatele Rosji, Białorusi i Afganistanu, którzy przewozili w sumie dziewięciu nielegalnych imigrantów pochodzących z Jemenu i Afganistanu.
W dn.23.09 na
terytorium🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾80 os. m.
in.ob.Mali,Turcji,Turkmenistanu. Zatrzymano 3 pomocników:#PSGCzeremcha
ob.Rosji przewoził 1 ob.Jemenu#PSGMielnik
ob.Białorusi przewoził 3 ob.Jemenu#PSGNarewka
ob.Afganistanu przewoził 5 ob.Afganistanu. pic.twitter.com/PthuDESrzT—
Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September
24, 2022
W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W tym miesiącu liczba ta została już przekroczona i sięga 950 prób.
Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.
Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.
(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS