A A+ A++

Bo jesteśmy w domach od roku, bo straciliśmy bezpośredni kontakt z ludźmi, bo wszędzie pandemia, koronawirus, obostrzenia. Ale obostrzeń w kontakcie z naturą nie ma (chyba że rząd powróci do pomysłu zamykania lasów…).

Poznajemy naszą zieleń

Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje dla krakowian i krakowianek wiele aktywności. Już niedługo dostaniemy “Spacerownik Odkrywców Przyrody” – to przewodnik po krakowskiej zieleni, ale niekoniecznie tej, którą dobrze znamy i mamy po sąsiedzku. Wielu z nas nigdy nie było w Lesie Borkowskim czy w parku Reduta, bo nie mamy w zwyczaju jeździć do innych dzielnic, wystarczy nam najbliższe otoczenie. W przewodniku znajdziemy propozycje tras (także rowerowych), zabaw, ciekawostek. I oczywiście opisy miejsc, do których możemy – i powinniśmy – się wybrać.

GRZEGORZ SKOWRONEK

W tym roku ZZM rozpoczyna kilka projektów, w tym “Ogród z klasą” (pierwszy taki w Polsce). Jest przeznaczony dla uczniów krakowskich 17 szkół. Zadanie jest proste, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji. Nie chodzi tylko o zagospodarowanie przyszkolnego terenu, ale również o nadanie mu funkcji. Ogród może stać się dodatkową klasą i zieloną pracownią. Najważniejsze, żeby o niego regularnie dbać. Będzie można w nim organizować lekcje biologii, przyrody, matematyki, fizyki, chemii, języka polskiego.

Z niewielką pomocą przyjaciół i miasta

Dbanie o wspólny ogród to też zdobywanie kompetencji społecznych. A o te chodzi również w kolejnym projekcie – “Ogrody społeczne”.

Żeby założyć taki ogród, wystarczy chęć i kilkoro przyjaciół/znajomych. Działkę daje miasto! Pomysłodawcy tłumaczą: “W przypisywanych miastom funkcjach nie chodzi już tylko o to, aby były one na wskroś wielkomiejskie. Mieszkańcy dużych miast coraz częściej dostrzegają, że powinno ono pełnić również wiele innych. Idealną odpowiedzią na te potrzeby jest prężnie rozwijający się trend miejskiego ogrodnictwa społecznego”.

Jak założyć ogród? Jaką dostaniemy pomoc? O tym wszystkim będzie można przeczytać na internetowej stronie ZZM (zzm.krakow.pl). Kraków ma już dziewięć takich ogrodów.

Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta

Wiosną w mieście znów zakwitną łąki kwietne, nowością jest to, że tym razem taką łąkę – oczywiście w dużo mniejszej skali – będzie można mieć na swoim balkonie. O tym, jak zakładać miniłąkę, dowiemy się z publikacji „Zielone balkony dla czystego powietrza w mieście”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPGNiG Superliga piłkarzy ręcznych. Na koniec maratonu Łomża Vive wysoko wygrywa w Szczecinie
Następny artykułKiedy możemy zapanować nad pandemią? Założyciel firmy BioNTech odpowiada