A A+ A++

Na ekspozycję złoży się ponad 40 arcydzieł z XVI i XVII wieku z Włoch i Europy Północnej z Fundacji Roberta Longhiego.

Największe z nich to „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” Michelangelo Merisiego zwanego Caravaggiem z 1597 roku. Ale dzieła kontynuatorów i naśladowców jego stylu także mają w sztuce znaczenie przełomowe. Przyjadą do Warszawy w przyszłym tygodniu. Czekaja już na nie gotowe sale w specjalnej przygotowanej aranżacji, opracowanej przez Żanetę Govenlock.

– Eksponowanie tych ekspresyjnych i ciemnych obrazów na jasnych ścianach byłoby zaprzeczeniem malarstwa Caravaggia i caravaggionistów – tłumaczy autorska scenografii. Dlatego kolory we wnętrzach są, jak w dziełach malarzy, ciemne i głębokie, żeby obrazy mogły być jak najlepiej eksponowane, żeby nic nie rozpraszało przy ich odbiorze. Ciemne zielenie, fiolety i granaty prowadzą nas przez sale wystaw czasowych. Zieleń będzie tłem sceny rodzajowych i religijnych, fiolet – biblijnych, a granat pojawia się na ścianach najważniejszej sali z arcydziełem Caravaggia.

Czytaj więcej

„A Rekindled World”. U grobu cadyka i tuż po weselu

Wybitny włoski artysta jako główny bohater zajmie osobną centralną przestrzeń, a pozostałe dzieła będą rozmieszczone chronologicznie. W aranżacji bardzo istotne jest także ich oświetlenie, zgodne z wymaganiami konserwatorskimi, a jednocześnie podkreślające rangę prezentowanego malarstwa. Ukryte ruchome reflektory pozwolą na wydobycie wszystkich walorów dzieł – bogactwa koloru i technik malarskich.

Caravaggio (1571- 1610) był jednym z najbardziej nowatorskich artystów epoki baroku. Działał w Rzymie, Neapolu, na Malcie i na Sycylii. Jego nowatorstwo polegało na silnych mistrzowskich kontrastach cienia i światła oraz przenikliwej obserwacji modeli – ich naturalistycznej fizyczności, ruchu i psychiki. Jego styl naśladowały całe pokolenia malarzy europejskich. W efekcie wykształcił się nurt zwany caravaggionizmem. Jego reprezentantami byli m.in. Lorenzo Lotto, Carlo Saraceni, Bartolomeo Manfredi, Orazzio Borgianni, Giovanni Battista Caracciolo, a także Valentino de Bolougne z Francji, Jusepe de Ribera z Hiszpanii, czy Gerrit van Honthorst z Holandii

Obraz „Chłopie gryziony przez jaszczurkę” pochodzi z wczesnego okresu pobytu Caravaggia w Rzymie. Przykuwa uwagę naturalistycznym ujęciem tematu i wspaniałą gąr światła.

Czytaj więcej

Zdobywca pierwszej nagrody, 24-letni Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady był ulubieńcem publiczności

Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku mówił na konferencji prasowej, zapowiadającej wystawę „Caravaggio i inni m … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzarnek krytykuje dziekana swojego wydziału: Jest mi wstyd. Zachowuje się w sposób antypaństwowy
Następny artykułDwa wypadki. Samochody wypadły z trasy i uderzyły w drzewa [FOTO]