A A+ A++

Liczba wyświetleń: 386

Do 4 sierpnia potrwają konsultacje ws. zakazu wycinki lasów na wyznaczonych wcześniej obszarach. Samorządowcy, lokalni społecznicy i przedsiębiorcy z branży drzewnej namawiają do udziału w konsultacjach i wyrażania sprzeciwu wobec wprowadzonych ograniczeń.

Na początku roku decyzją ministerstwa klimatu i środowiska wprowadzono półroczny zakaz i ograniczenia pozyskiwania drewna w dziewięciu lokalizacjach w kraju. Chodzi o 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw – głównie na Podkarpaciu i Podlasiu. Przeciwko zakazowi i ograniczeniom protestują przedsiębiorcy z branży drzewnej – zakłady usług leśnych, tartaki i inne podmioty zajmujące się przetwórstwem drewna na terenach objętych moratorium. Wspierają ich lokalne samorządy i organizacje społeczne.

Początkowo zakaz miał obowiązywać do 30 czerwca, jednakże przedłużono go, polecając jednocześnie Lasom Państwowym, aby zaproponowały aktualizację objętych nim terenów. Od 15 lipca trwają konsultacje w tej sprawie. Prowadzi je pięć regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, na których obszarze znajdują się lasy objęte moratorium. To RDLP w: Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu. W każdej z propozycji w różnym stopniu zmieniają się lokalizacje, ale – jak czytamy na stronie internetowej Lasów Państwowych – ogólna powierzchnia obszarów objętych ograniczeniami jest większa lub równa tej wskazanej w styczniu br.

O udział w konsultacjach i wyrażanie sprzeciwu wobec ograniczeń apeluje między innymi radny sejmiku podkarpackiego Mirosław Majkowski. Zdaniem Majkowskiego wyłączenia z gospodarki leśnej kolejnych tysięcy hektarów lasów przyniosą wymierne skutki negatywne. Do skutków gospodarczych należeć będzie utrata tysięcy miejsc pracy, upadek setek firm a w konsekwencji zubożenie lokalnego społeczeństwa i spadek dochodów dla gmin. To także nieuchronny wzrost cen drewna, który będzie stanowił cios w prężną branżę meblarską. Zdaniem organizatorów protestu podejmowane działania mają mieć także negatywne skutki dla ekosystemu, przyczyniając się do degradacji przyrodniczej lasów.

Propozycje leśników można opiniować do 4 sierpnia. Potem, w ciągu trzech tygodni ustosunkują się do nich regionalne dyrekcje. Zarówno uwagi, jak i stanowisko Lasów Państwowych zostanie opublikowane na stronach internetowych. Raporty z konsultacji zostaną opublikowane i przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska. W oparciu o ten materiał MKiŚ ma podjąć ostateczne decyzje co do dalszych losów obszarów objętych moratorium.

Pierwsze konsultacje w przedmiotowej kwestii zakończono o północy 12 czerwca br. Podsumowano i rozesłano druzgocące dla moratorium wyniki, a dwa dni później Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło „nowe” konsultacje, anulując te, które już były przeprowadzone.

Swoją opinię w tej sprawie możecie wyrazić TUTAJ.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: MyslPolska.info

TAGI: Drewno, Drzewa, Lasy Państwowe

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa roślinność na Śnieżce – efekt zmian klimatycznych
Następny artykułZa nimi drugi etap rekrutacji do Straży Granicznej