A A+ A++
W Obrazowie idą w ETNO-dizajn

24 października w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie projektu ”Świętokrzyski ETNO-dizajn”

Zadanie ‘Świętokrzyski ETNO-dizajn” czyli twórcze i projektowe przetwarzanie tradycyjnych wzorów ludowych w nowoczesnych ujęciach to szereg działań z zakresu edukacji, twórczości ludowej i animacji na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych. To inicjatywy pobudzające do twórczego rozwoju, umacniające tożsamość mieszkańców z regionem świętokrzyskim.
Poprzez udział w warsztatach krawieckich, ceramicznych, tkackich, sztuki zdobniczej, graficznych i druku 3D, warsztaty fotograficzne, lekcje muzealne i biblioteczne, wystawy muzealne- odsłoniliśmy żywy świat. Choć silnie zanurzony w tradycji, otwarty na współpracę i nowe technologie. Uczestnicy poznali świat barwnych opowieści, historii, wzorów, kolorów, materiałów i narzędzi. Prężnie działały warsztaty krawieckie, na których odtworzony został strój sandomierski, kolekcja ubrań i dodatków do użytku codziennego oraz ozdoby do mieszkań inspirowane wzorami ludowymi.

Uczestnicy warsztatów fotograficznych w plenerze uwieczniali piękno najbliższej okolicy, zajmowali się obróbką cyfrową prac czego efektem jest wspaniała wystawa fotograficzna ora gra memory „Odkryj Gminę obrazów”. Podczas warsztatów grafiki komputerowej i druku 3D powstały grafiki i wizualizacje obiektów trójwymiarowych, młodzież ucząc się projektowania- bawiła wzorami i symbolami. Nieodłącznym elementem zadania ‘Świętokrzyski ETNO-dizajn” były warsztaty tkania na krosnach, warsztaty ceramiczne, sztuk zdobniczych, lekcje biblioteczne i muzealne podczas których uczestnicy zgłębiali historię dawnego tkactwa, naczyń glinianych, strojów, tkanin, wzornictwa, wyposażenia dawnych chat wiejskich. Podróżując poznawaliśmy zabytki naszej gminy, zgłębialiśmy wystawy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, uczestniczyliśmy w warsztatach bibułkarskich oraz lalek-0motanek w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, warsztatach tkackich Muzeum dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie i garncarskich w Ośrodku Garncarstwa w Chałupkach.


W projekcie wzięło udział 540 osoby. Wartość zadania 90 200,00zł, w tym wkład własny- dotacja Gminy Obrazów- 8 200,00zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKosztuje niewiele, ratuje życie. Brelok dla kierowcy
Następny artykułAKCJA ZNICZ 2019