Większość szpitali w Polsce zastosowało się do zalecenia wydanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników i w ramach walki z pandemią koronawirusa zawiesiło porody rodzinne. Teraz coraz więcej placówek umożliwia rodzinny poród. Przyszłej mamie może towarzyszyć jedna osoba, która ma obowiązek wypełnić ankietę epidemiologiczną.
Najważniejsze zasady obowiązujące przy porodzie rodzinnym
Szpital im. Falkiewicza nie wymaga już od osoby towarzyszącej ujemnego testu na COVID19. Wystarczy wypełnić deklarację, że nie ma się objawów choroby. Spotkania informacyjne dla rodziców odbywają się każdy wtorek i czwartek od godziny 11:00 do 12:00 w Sekretariacie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.
Osoby, które uczestniczą w porodzie rodzinnym na bloku porodowym Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, muszą przestrzegać zasad epidemiologicznych w trakcie pandemii:
-
założyć maskę ochronną oraz fartuch fizelinowy;
-
przebywać w wyznaczonych miejscach na terenie oddziału: porodówka rodzinna;
-
osoba towarzysząca będzie zaproszona na blok porodowy przez lekarza prowadzącego poród;
-
czas przebywania osoby towarzyszącej przy porodzie jest uzależniony od decyzji lekarza i nie może przekraczać dwóch godzin po porodzie.
Osoby przebywające na kwarantannie lub izolacji nie mogą uczestniczyć w porodach rodzinnych.
Te zasady nie dotyczą pacjentek rodzących z pozytywnym wynikiem Covid-19. W szpitalu na Brochowie ciężarne z dodatnim wynikiem w kierunku COVID19 rodzą w oddzielnym skrzydle.
Takie same zasady obowiązują w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Spotkania informacyjne w tej placówce odbywać się będą od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 10.00 a 12.00. Udzielane będą informacje jak przygotować się do porodu oraz sprawdzana będzie dokumentacja dotycząca przebiegu ciąży.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS