Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają wszystkich, którym zależy na rzekach, jeziorach, mokradłach i Bałtyku, do włączenia się w akcję BIG JUMP. Klub Gaja i partnerzy wejdą w niedzielę do Wisły w Warszawie na wysokości Płyty Desantu. Spotkania nad wodą odbędą się w tym samym czasie w całej Europie.
Bez ekosystemu wodnego życie na Ziemi byłoby niemożliwe
– Woda jest źródłem życia. To my jesteśmy wodą. Nie zapominajmy jednak, że rzeki, jeziora, morza i oceany to dom wielu zwierząt. To skomplikowany ekosystem, bez którego życie na ziemi byłoby niemożliwe. W splecionej ze sobą sieci zależności jesteśmy tylko gośćmi na naszej Błękitnej Planecie – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja (Koalicja Ratujmy Rzeki), który koordynuje akcję BIG JUMP w Polsce.
Dr Alicja Pawelec z fundacji WWF Polska (Koalicja Ratujmy Rzeki) przypomina, że XXI w. to wiek gwałtownych i niebezpiecznych zmian klimatycznych, masowego wymierania gatunków i kryzysu różnorodności biologicznej, a środowiska wód słodkich to jedne z najbardziej przekształconych i najbardziej zdegradowanych ekosystemów na świecie.
– Nie mamy już czasu na stosowanie przestarzałych, nieefektywnych sposobów gospodarowania wodą, takich jak regulacja rzek czy przegradzanie ich tamami. Trzeba od tego odejść natychmiast. Natychmiast też trzeba zacząć naprawianie tego, co latami bezmyślnie psuliśmy, czyli zacząć w końcu na masową skalę renaturyzować rzeki i przywracać ich naturalny bieg. Dzięki naukowcom wiemy, jak to robić. Czas zacząć wdrażać Krajowy Program Renaturyzacji Rzek – mówi dr Pawelec.
Chcą regulować setki kilometrów rzek
Obrońcy rzek mówią, że przykładem regulacji i betonowania jest np. powrót do idei budowy Kaskady Dolnej Wisły i stopnia wodnego Siarzewo. Nie można w czasie katastrofy klimatycznej korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy ekstremalnych susz.
– Tegoroczny BIG JUMP jest wyjątkowy – właśnie trwają konsultacje aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym i planów gospodarowania wodą w dorzeczach. Podczas gdy Unia Europejska promuje renaturyzację rzek i naturalną retencję jako odpowiedź na katastrofę klimatyczną, Wody Polskie proponują nam budowę setek zbiorników i regulację setek kilometrów rzek i potoków. Wejdźmy do rzek, protestując przeciwko ich niszczeniu, przeciwko zwiększaniu zagrożenia powodziowego, przeciwko trwonieniu naszych pieniędzy. Powiedzmy NIE betonozie i zbiornikozie – przekonuje Jacek Engel z fundacji Greenmind (Koalicja Ratujmy Rzeki).
Zorganizuj własny BIG JUMP
Symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każda osoba, niezależnie od tego, gdzie się znajduje – nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody.
– Zapraszamy do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne – mówią ekolodzy.
Wystarczy dołączyć do wydarzenia BIG JUMP 2021 na profilu facebookowym Klubu Gaja, zaprosić na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, a potem 11 lipca wejść do wody. Wystarczy w niej zanurzyć stopy lub dłonie.
– Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, liczba osób, zdjęcie, film) na adres [email protected] – informują organizatorzy.
W Polsce BIG JUMP jest koordynowany przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami – Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS