A A+ A++

Jesień na Pałukach to nie tylko okazja do zrobienia świetnych zakupów na Jarmarku Sztuki Ludowej. To również wielkie święto regionu Pałuk oraz kultury ludowej. Do Żnina zjeżdżają twórcy reprezentujący różne regiony oraz goście, którzy chcą się delektować muzyką oraz kuchnią regionalną, podziwiać rękodzieło, czy po prostu spotkać się z innymi koneserami. W najbliższą niedzielę znów będziemy mieli ku temu okazję pod Basztą.

15 września w Żninie odbędzie się Jesień na Pałukach. Do programu wydarzenia powrócił – konkretnie o 9.00 w Żnińskim Domu Kultury – Zjazd Twórców Ludowych. O 10.00 na placu Wolności rozpocznie się 48. Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Zespołów Ludowych.

W Zjeździe Twórców Ludowych – jak przekazała nam Monika Andruszkiewicz, kierowniczka wydziału turystyki, promocji i rozwoju w żnińskim ratuszu – udział potwierdziło ok. 60 twórców ludowych. Część z nich swoje prace prezentować będzie na Jarmarku Sztuki Ludowej. Znajdziemy ich w charakterystycznych kramach wystawienniczych.

Poza tym udział w Jarmarku zgłosiło 100 wystawców, którzy prezentować będą rękodzieło oraz produkty regionalne (strefa regionalnych smaków). Będzie również stoisko Wydawnictwa Wulkan prezentujące książki poświęcone regionowi oraz napisane przez autorów ze Żnina. Niektórzy z nich: Zbigniew Zwierzykowski, Tomasz Kardaś i Dominik Księski będą obecni i zapraszają do rozmowy. Będą również wpisywać dedykacje w swoje książki.

Nowym elementem wydarzenia jest strefa przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Pałuki pn. Pałuki – region aktywnej edukacji. W niej odbywać się będą warsztaty związane z tradycjami Pałuk. W tym roku będzie można wykonywać rzeźby w glinie nawiązujące do prac Klary Prillowej (Kcynia), pałuckie ozdoby oraz przyozdabiać pierniki we wzory nawiązujące do pałuckiego haftu.

W ramach przeglądu zespołów ludowych wystąpi o 10.30 zespół Kołaczkowianki. O 11.10 na scenie pojawi się Jesienny Kwiat z Szubina, o 11.50 – zespół Pałuki z Kcyni, o 12.40 Pałuczanie z Sarbinowo II, o 13.00 Piekielnica z Biskupina, 13.40 – Folk-Rom z Janowca Wielkopolskiego, 14.00 – Kalina z Mogilna i o 14.40 Mogilnianki.

Jesień na Pałukach zwieńczy koncert zespołu Svahy. Początki zespołu wiążą się z Pałukowiskiem – festiwalem tradycji i kultury Pałuk organizowanym w Studzienkach (gmina Kcynia). Zespół tworzą: Małgorzata Żurańska-Wilkowska (śpiew, lira korbowa) z Bydgoszczy, Ewa Pater (suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew) z Nakła nad Notecią, Patrycja Cywińska-Gacka (bęben obręczowy, śpiew) zamieszkała w Studzienkach.

Ich muzyka nawiązuje do tradycji Kujaw i Pałuk. Grając na instrumentach dziś już nieco zapomnianych, wprowadzają słuchaczy w klimat dawnej wsi, a słowami pieśni opowiadają historie tamtejszych mieszkańców. Zespół usłyszeć można w filmie Znachor, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2023 r. W soundtracku tego filmu usłyszeć można trzy pieśni mazowieckie. Svahy brały udział w oficjalnej premierze filmu. Wystąpiły na żywo przed seansem na deskach Teatru Narodowego w Warszawie.

Tygodnik Lokalny Pałuki jest patronem medialnym Jesieni na Pałukach.

Karol Gapiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Suwałki nawiązuje współpracę z Wigrami Suwałki dla promocji sportu
Następny artykułŁatwiej o stypendia? [ Społeczeństwo ]