A A+ A++

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

30 maja 1960 r. ok. pięciu tysięcy mieszkańców starło się z milicją w obronie eksmitowanego Domu Katolickiego przy placu Powstańców Wielkopolskich. Dziś to budynek Filharmonii Zielonogórskiej. Komunistyczna władza 60 lat temu chciała siłą zabrać go parafii i przekazać muzykom. W obronie Domu stanęli mieszkańcy. Dziś symbolem Wydarzeń jest ks. Kazimierz Michalski, pierwszy proboszcz w powojennej Zielonej Górze, który zarządzał Domem Katolickim.

W wyniku Wydarzeń Zielonogórskich zatrzymano 333 osoby, przed sądem skazano 196, a w kolegiach orzekających 48. Było to największe wystąpienie przeciwko władzy w powojennej Zielonej Górze i jedno z największych w Polsce od czerwca 1956 do grudnia 1970 r.

W niedzielę 30 maja odbędą się uroczystości w związku z 61. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich. Organizują je wspólnie miasto i urząd wojewody.

Obchody rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w konkatedrze pw. św. Jadwigi. Później uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy grobie ks. Kazimierza Michalskiego (jest pochowany przy konkatedrze) i oficjalnie odsłonią mural, który powstał kilka miesięcy temu na budynku parafialnym przy kościele.

O godz. 12.45 przy Filharmonii Zielonogórskiej (tam znajdował się Dom Katolicki) rozpoczną się główne obchody. W programie są:

– wręczenie odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

– wystąpienia okolicznościowe,

– program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze.

Na zakończenie, o godz. 13.30, uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy pomniku Wydarzeń Zielonogórskich, który znajduje się przy filharmonii.

CZYTAJ TAKŻE: Zarzut: szpiegostwo dla Amerykanów. Usłyszał, że robił zdjęcia, żeby przekazać je CIA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiegnij z nami po uśmiech Marysi Zwolińskiej!
Następny artykułMarczyk: Wierzę w swoją prędkość