Publikacja z dnia: 22-03-2021 14:03
Operacja Czysta Rzeka to największa zorganizowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. W tym roku odbędzie się już po raz trzeci.
Pierwsza edycja miała miejsce w 2019 roku, kiedy ponad 2 tys. wolontariuszy z całego kraju zebrało prawie 55 ton śmieci. W zeszłym roku – ze względu na sytuację epidemiczną – odbyła się tylko częściowo. Tegoroczna edycja startuje 22 marca, czyli w ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Wody.
Tak to wygląda w krajowej perspektywie, bo w naszej już lokalnej akcje sprzątania rzek sięgają kilkunastu lat wstecz. Organizatorami tych działań byli społecznicy, ludzie, którzy z uwagi na swoje pasje nie byli obojętni na pogarszający się z roku na rok stan przyrody w naszym powiecie. Głównie były to środowiska kajakarzy i wędkarzy, generalnie rzecz ujmując, zaś organizacyjnie akcje spinał duet Marek Połomski i Adam Kopiczyński.
Akcje sprzątania Welu i Drwęcy u samego zarania były wyłącznie organizowane własnym sumptem. W ostatnich latach inicjatorom tych przedsięwzięć udało się zaangażować także lokalne samorządy. Głównie chodziło o to, by ich służby komunalne zutylizowały to co zostało wyłowione z nurtu rzek. Po latach systematycznych działań poprawa była i jest widoczna, co cieszy odwiedzających nas turystów. Obok wizualnych walorów trzeba również pamiętać, że Drwęca i jej zlewnia jest źródłem wody pitnej dla Torunia.
– Choć wydaje się, że problem dostępu do wody pitnej nie dotyczy Polaków, sytuacja Polski wcale nie jest wesoła. Jesteśmy dumni z naszych rzek, mokradeł i jezior, jednak polskie zasoby naturalne są skromne. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki czy południowej i środkowej Azji – mówi w komunikacie prasowym Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Rejestracja lokalnych sztabów, które chcą wziąć udział w ogólnopolskim sprzątaniu rzek, potrwa do 6 kwietnia. Wolontariusze natomiast mogą się zgłaszać do 10 kwietnia, dopisując się do już zarejestrowanych sztabów (na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl). Akcja sprzątania rzek w całej Polsce zakończy się 29 sierpnia. Będzie powiązana z szeregiem akcji edukacyjnych skierowanych do dorosłych i dzieci, których celem jest kształtowanie proekologicznych postaw.
Sprzątanie rzeki Iławki wiosną 2017 roku. W akcji brali udział także kajakarze z Nowego Miasta.
Akcja w naszym regionie
Na chwilę obecną u ogólnopolskiego organizatora zgłosiły się dwa sztaby – Oddział PTTK w Iławie oraz Czysta Rzeka Wel z Lidzbarka. Iławski sztab pod kierownictwem Krzysztofa Truszczyńskiego zaprasza wolontariuszy na “Wiosenne sprzątanie rzeki Iławki”. Impreza odbędzie się 17 kwietnia, start o godzinie 9.00 na wyspie młyńskiej, zakończenie spływu w Dziarnówku. (telefon: 603 800 636; 513 768 259 e-mail: [email protected])
Natomiast w Lidzbarku tamtejszy sztab zamierza oczyścić odcinek rzeki Wel od Olszewa do mostu na ul. Poświętne. W tym samym czasie grupa wędkarzy sprząta jeziora: Lidzbarskie, Zwórzno, Wlecz i Piaseczno. Zakończenie akcji godzina 12 na terenie targowiska przy ul. Poświętne. (telefon: 695021114 e-mail: [email protected])
Na terenie powiatu nowomiejskiego jak na razie nie ma jeszcze zaplanowanej imprezy w ramach tej ogólnopolskiej akcji. W roku ubiegłym z uwagi na sytuację covidową nie odbył się żaden spływ związany ze sprzątaniem rzek. Obecnie sytuacja niewiele się zmieniła, więc trudno się dziwić pewnej wstrzemięźliwości dotychczasowych organizatorów spływów. Jednakowoż Marek Połomski definitywnie nie wyklucza zorganizowania akcji również na naszym terenie. Niekoniecznie w ramach wspomnianej ogólnopolskiej inicjatywy, bo wcześniej spływy sprzątania rzek odbywały się przy okazji innych akcji jak np. “Dzień Ziemi” itp.
Tam gdzie dopiero zaczynają widać entuzjazm społeczników, u nas po kilkunastu latach trudno nie zauważyć pewnej zadyszki. Przydałyby się nowe siły chcące wesprzeć szlachetną inicjatywę. Wśród grona różnych organizacji pozarządowych działających na naszym terenie niewątpliwie LGD “Ziemia Lubawska” byłaby tą najbardziej właściwą.
To nasze wspólne dobro
Do Operacji Czysta Rzeka dołączył też Aquaphor, którego działalność biznesowa jest ściśle związana z tematyką oszczędzania i uzdatniania wody. Jak co roku wsparły ją również samorządy, NGO-sy, firmy oraz media, a także przedstawiciele życia publicznego, w tym m.in. Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński czy Justyna Steczkowska.
– Zanieczyszczanie wód powierzchniowych jest niczemu niesłużącą, samolubną bezmyślnością. Rzeki są nie tylko elementem krajobrazu, ale i miejscem występowania bezcennej fauny i flory. To nasze wspólne dobro, o które trzeba dbać – podkreśla Oleg Stasiewicz prezes zarządu Aquaphor Poland Sp. z o.o.
– To akcja, w której wzięliśmy udział po raz pierwszy, ale na pewno zostaniemy z nią na dłużej. Cel jest bowiem szczytny i bardzo potrzebny naszym rodzimym akwenom. Profesjonalnie zajmujemy się uzdatnianiem wody, więc najlepiej wiemy, jak ważna jest czysta woda dla kraju i świata. Wybieramy się więc całą załogą na aktywne sprzątanie, żeby mocniej zaznaczyć swój udział w akcji – wskazuje Oleg Stasiewicz.
(newseria/TI fot.gp)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS