W pierwsze dni listopada odwiedzamy cmentarze i wspominamy tych, którzy odeszli. W zadumie przystajemy nie tylko przy rodzinnych grobach. Miejsce w naszych sercach i pamięci ma również wielu wspaniałych świdniczan lub osób związanych z naszym miastem. Pożegnaliśmy Ich w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
2 listopada 2023 r. zmarł Stefan Kucharzewski, działacz opozycji, współzałożyciel KPN, uczestnik ROPCiO. Związany ze świdnicką służbą zdrowia – pracował w przychodni i pogotowiu. W 1988 r. był inicjatorem Komitetu Założycielskiego Solidarności w ZOZ w Świdniku. Był również wieloletnim szefem służby zdrowia Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i lekarzem związany ze świdnicką grupą. Pisał teksty piosenek dla zespołu Rewelersi.
12 listopada, w wieku 66 lat odszedł Ryszard Pasek, działacz NSZZ „Solidarność”, członek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Koło w Świdniku, wieloletni pracownik WSK PZL-Świdnik. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaniechał prowadzenia działalności związkowej, aktywnie uczestniczył w pracach podziemnej zapasowej Komisji Zakładowej w WSK. Zaangażowany był w kolportaż wydawanego w Świdniku biuletynu „Grot” i innych wydawnictw nielegalnych. W 1987 r. wszedł w skład Tymczasowej Komisji Zakładowej w WSK. W 1988 r. zaangażował się w organizowanie Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w WSK w Świdniku, wchodząc w skład prezydium Komitetu Założycielskiego ( fot. NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni Lublin)
4 grudnia, w wieku 80 lat zmarł Henryk Góralski, jedna z podpór zespołu pięściarskiego FKS Avia w jego najlepszych czasach. Jego największym indywidualnym sukcesem było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski juniorów w 1960 roku. Zespołowo, jako członek kadry województwa lubelskiego, wywalczył wspólnie z kolegami I miejsce Mistrzostw Polski drużyn juniorskich w turnieju organizowanym przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki. Razem w nim w kadrze występowali również inni pięściarze Avii: Jan Komendarski i Wiesław Furmankiewicz (fot. arch. W. Michalskiego).
2 lutego 2024r. zmarł Ryszard Andrzejczak, były piłkarz drużyny Avia Świdnik występującej w II lidze. Jego sylwetkę wspominał na fanpage aviapany.pl kolega z boiska, Adam Adamus: – Bardzo dobrze wyszkolony piłkarz. Nienaganny technicznie. Dobre jak na napastnika warunki fizyczne. Nic tylko grać i robić karierę. Niestety tej kariery nie zrobił (fot. aviapany.pl).
3 kwietnia, w wieku 89 lat odszedł Wiesław Doroba, nestor motocyklowego rodu. Wieloletni pracownik WSK, działów konstrukcji motocykli oraz konstrukcji śmigłowców. Miłośnik motoryzacji, lekkoatletyki, hokeja na trawie, tenisa ziemnego. Zapalony cyklista, odnosił sukcesy w kolarstwie, między innymi w Wyścigu Ziemi Lubelskiej i wyścigu dookoła Polski,Tour de Pologne. Już jako zawodnik sekcji motocyklowej Avii, brał udział w wyścigach drogowych, rajdach szybkościowych i obserwowanych – zarówno w kraju, jak i za granicą. Wielokrotnie zdobywał tytuł indywidualnego Mistrza Polski oraz wicemistrzostwo Polski w sportach motocyklowych i szereg tytułów drużynowych. Wieloletni kierownik, szkoleniowiec oraz trener sekcji motocyklowej Avii.
8 maja, w wieku 84 lat zmarł Waldemar Kowalski, pięściarz, z którym bokserska drużyna Avii Świdnik osiągała największe sukcesy w historii. Był dwukrotnym reprezentantem Polski w meczach z Anglią i RFN oraz brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Polski w Krakowie z 1965 roku. Nazywano go „bombardierem ze Świdnika”, „królem lubelskiego nokautu”. Gdy wchodził na ring, publiczność nigdy nie pozostawała obojętna. Trenował w drużynie Warmia Olsztyn, później, w ślad za inną bokserską legendą – Ryszardem Petkiem – dołączył do FKS Avii Świdnik. W sumie stoczył 175 walk, z których 153 wygrał.
12 czerwca, w wieku 74 lat odszedł Stanisław Stefańczyk, legenda świdnickiej edukacji., wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego. Był nauczycielem niezwykłym, a przy tym człowiekiem bardzo lubianym i szanowanym, zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów, świetnym matematykiem. Jeden z absolwentów I LO powiedział: „Ludzie, słuchajcie tego człowieka, a dobrze na tym wyjdziecie”. Przez 24 lata pełnił funkcję zastępcy dyrektora, by w 2004 roku objąć stanowisko dyrektora i opuścić je dopiero w 2023 roku. Swojej szkole poświęcił pół wieku życia.
21 czerwca zmarł Tadeusz Pawlik, pilot szybowcowy, samolotowy, śmigłowcowy. Pilot doświadczalny, wieloletni pracownik WSK PZL-Świdnik oraz wykładowca w Ośrodku Szkolenia Lotniczego PZL-Świdnik. Jego praktyka lotnicza to nalot sumaryczny 1700 godzin, z czego 692 godziny lotu na szybowcach (w tym 116 godzin w lotach doświadczalnych), 258 godzin na samolotach i 230 godzin na śmigłowcach. Oprócz tego 520 godzin w charakterze prowadzącego prób i obserwatora w lotach doświadczalnych na śmigłowcach (fot. Świdnik na kartach historii)
12 lipca, w wieku 91 lat odszedł Zygmunt Kozak, zaangażowany społecznik, jeden z twórców świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, działacz organizacji rzemieślników i były przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego w Świdniku. Z inicjatywy SD powołano w 1990 roku Komitet Honorowy budowy pomnika Konstytucji 3 Maja, którego był przewodniczącym, i który odsłonięto w 200. rocznicę Konstytucji. Był też jednym z inicjatorów powstania oddziału Akcji Katolickiej w Świdniku oraz budowy pomnika katyńsko-smoleńskiego.
23 sierpnia, w wieku 84 lat zmarł ks. Eugeniusz Kościółko, wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce, kanonik honorowy kapituł lubelskiej i zamojskiej, kapelan honorowy Ojca Świętego, artysta malarz, przyjaciel świdniczan. Kochał malować kwiaty, bo uważał je za „najpiękniejsze zjawisko natury stworzone przez Boga”. W sercach ludzi zapisał się jako ciepły, niezwykle serdeczny człowiek (fot. Świdnik na kartach historii).
aw
Last modified: 30 października, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS