A A+ A++

SKĄD SIĘ WZIĄŁ PLAN „ŻYDZI NA MADAGASKAR” Gdy ambasador Polski w Berlinie rozmawiał we wrześniu 1938 r. z Hitlerem, obiecał mu piękny pomnik. Za co? Za skuteczne rozwiązanie przez Führera kwestii żydowskiej w środkowej Europie. Warszawa w tym czasie próbowała wysłać Żydów na Madagaskar.

WSTĘPNIAK

KONIEC SNÓW O POTĘDZE W tym numerze opisujemy, na czym polegał plan „Żydzi na Madagaskar”, jak poważna była ta inicjatywa, w którą zaangażowano organizacje żydowskie marzące o własnym państwie – pisze Waldemar Kumór.

PERYSKOP

KALENDARIUM Najważniejsze wydarzenia listopada i grudnia.

SPYCHALSKI NA CELOWNIKU 1 listopada 1970 r. oficjalna delegacja PRL stała się celem ataku islamskiego terrorysty.

PIERWSZA STRONA WWW 30 lat temu powstała pierwsza strona internetowa w historii. Nikt wówczas nie śnił, jak może rozwinąć się internet.

JAK ŚWIĘTA, TO Z KEVINEM „Kevin sam w domu” kończy w tym roku 30 lat. I do dziś pozostaje filmem świątecznym numer jeden. Przynajmniej w Polsce.

KRWAWA NIEDZIELA 21 listopada 1920 roku podczas meczu piłkarskiego w Dublinie wtargnęły brytyjskie oddziały. Zginęło 12 osób, a 60 zostało rannych.

XIX I XX WIEK

JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ Tragiczne wydarzenia sprzed 50 lat głęboko wryły się w polską historię i kulturę. Także dzięki artystom wciąż pamiętamy o poległych wtedy robotnikach.

KONIEC EUROPY PODZIELONEJ Padł mur berliński. To koniec Jałty. Kres dziedzictwa Stalina i klęski hitlerowskich Niemiec.

LUDZKIE ZOO, CZYLI IGRZYSKA CIEMNOŚCI Organizatorzy igrzysk w 1904 r. chcieli pokazać Amerykę wielką. To, co wydarzyło się w St. Louis, pozostaje jedną z najbardziej haniebnych kart w historii ruchu olimpijskiego.

ŻOŁNIERZE PRZEKLĘCI Setki? Tysiące? Ilu było tych, którzy zdradzili towarzyszy broni? Akowców prześladujących w komunistycznej Polsce innych akowców?

OBYWATELE SZACHÓW Oto dzieje dwóch szachowych tuzów z lubelską metryczką. Zukertort i Czigorin, szachiści, jakich mało.

KULISY OPERACJI KONDOR Historia zimnej wojny i amerykańskie działania, by obronić światową demokrację przed komunizmem nierozerwalnie jest związana z legendarnym Henrym Kissingerem. Szczególnie momenty wspierania południowoamerykańskich reżimów wojskowych w latach 70.

ŻOŁNIERZ W KORONKACH Fiszbiny, falbany, szminka, puder zakrywający zarost, delikatny naszyjnik z pereł opadający na wypchany pończochami dekolt. Oto historia Paula Grappe’a – żołnierza dezertera z Wielkiej Wojny, który przez dziesięć lat z pomocą żony przebierał się za kobietę, aby uciec z plutonu.

POROZMAWIAJMY O HISTORII

HISTORIA TO UKŁADANIE PUZZLI Historyk musi zrozumieć racje ludzi z przeszłości i je wyjaśnić. Dobrego historyka od złego odróżnia to, czy potrafi zrozumieć, choćby częściowo, poglądy ludzi z przeszłości, nie akceptując ich światopoglądu – mówi prof. Maciej Janowski.

NOWOŻYTNOŚĆ

ZABIĆ MEDYCEUSZY Intrygi, spiski, zbrodnia. To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek odrodzenia. Prawdziwy thriller historyczny.

HISTORIA SZTUKI

TAJEMNICE GENIUSZA OPERY „Łowca dobrych librett, dzikich zwierząt i pięknych kobiet” – tak lubił mawiać o sobie Giacomo Puccini. To dla niego Vincenzo Lancia zbudował pierwszy włoski samochód terenowy.

NIEZWYKŁY PORTRET WHISTLEJACKETA To najbardziej znany portret konia w malarstwie, wykonany w skali przynależnej wizerunkom władców. Porywczy ogier prezentuje energię i urodę bez siodła, uzdy i wędzidła, poza ludzką kontrolą.

TEN, KTÓRY WYMYŚLIŁ ROBOTY To w jego powieści sto lat temu pierwszy raz pojawiło się słowo „robot”. Był światowym pionierem fantastyki naukowej. Oto kariera Karela Čapka.

RECENZJE

OPERACJA „CEZARY” Fałszywa organizacja, podstawiony agent – tak komunistyczna bezpieka ostatecznie rozprawiła się z żołnierzami niepodległościowego podziemia. Dodatkowo wyprowadziła w pole amerykański wywiad – poleca Mariusz Nowik.

RECENZJE Najlepsze książki historyczne na koniec roku.

„DO DZISIAJ SPAĆ PRZEZ TO NIE MOGĘ” „Największe polskie katastrofy”, najnowszą serię filmów dokumentalnych Discovery Channel poleca Jakub Korus

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiejasne szczegóły umów między MZK a kablówką
Następny artykułZeroemisyjność po brytyjsku – czyli co po 2030 roku?