WSTĘPNIAK
ZEROKRACJA Poseł Mejza dokonał rzeczy niezwykłej – w kilka dni jednocześnie stracił twarz i stał się twarzą władzy, co tylko teoretycznie się wyklucza. Mejza nie jest jednak przypadkiem czy ekscesem – pisze Tomasz Lis.
POLITYKA
WYSTARCZY BYĆ Nie ma zdania, charyzmy, autorytetu. Wszystko co osiągnął w polityce, zawdzięcza Jarosławowi Kaczyńskiemu. W tym tkwi klucz do jego dzisiejszej pozycji, a być może i przyszłej.
KRĘĆBA To takie polskie. Kręcenie w kółeczko i ciągłe próbowanie, żeby choć trochę się oderwać, a gdy się przez przypadek uda, to zaraz jest pierdut. I po zabawie, po weselu. Zostaje tylko kac – mówi pisarz Andrzej Stasiuk, który wydał płytę „Opla”.
SPOŁECZEŃSTWO
KIEROWCY NAM ODJEŻDŻAJĄ Szef podpowiada, że można oszukać tachograf, przykładając magnes do skrzyni biegów. Wtedy auto jedzie, a tachograf rejestruje odpoczynek.
CHLEB NASZ POWSZEDNI Uczyli się piec z internetu i z książek, od wiejskich gospodyń i kolegów z zagranicy. Przywracają polskie tradycje i mają coraz więcej klientów.
PODWIĄZANIE Polki, które nie chcą rodzić, sterylizują się w klinikach niemieckich, czeskich, słowackich. Jeżeli chcą mieć taką skuteczną antykoncepcję w Polsce, to w podziemiu.
PANDEMIA SPRZYJA GLOBALIZACJI Normalność nie wróci. Czeka nas życie od kryzysu do kryzysu – mówi socjolog prof. Stanisław Jędrzejewski z Akademii Leona Koźmińskiego.
HISTORIA
NOC GENERAŁA Jak wyglądały ostatnie godziny z 12 na 13 grudnia 1981 r.? Co się działo w telewizji? Kto pisał przemówienie Jaruzelskiego? Co wiedział prymas? – publikujemy fragment książki prof. Andrzeja Paczkowskiego „Wojna polsko-jaruzelska”.
12 GRUDNIA NIE SPAŁ DO POŁUDNIA Poczułem, że jest mi gorąco i ciężko. Pomyślałem, że coś strasznego się ze mną dzieje. Otworzyłem oczy. A to Buś śpi mi na piersi. Szary kot Jarka Kaczyńskiego – tak poranek 12 grudnia 1981 roku wspomina Waldemar Danilewicz, dawny przyjaciel prezesa PiS.
ŚWIAT
TAK GADAĆ, ŻEBY SIĘ NIE DOGADAĆ Konflikt rządu PiS z Unią Europejską przypominać operę – strony opowiadają, że zależy im na porozumieniu, lecz po cichu cieszą się z klinczu. I tak będzie najpewniej do wiosny.
ODWAGA SŁONO KOSZTUJE „Więcej postępu” – głosi umowa koalicyjna. I nie zostawia najmniejszych wątpliwości, że Niemcy skręcają na lewo.
BIZNES
WŁADZA PONAD PRAWEM Nie możemy oddzielić przeszłości „grubą kreską” jak w 1989 roku. Teraz jest zupełnie inna sytuacja: mieliśmy jasny porządek prawny, który grupa wandali świadomie burzy – mówi mecenas Jacek Dubois.
INFLACJA NA CZTERECH KÓŁKACH W ciągu roku samochody używane podrożały o prawie 20 proc. Przyczyną tej rynkowej aberracji jest brak nowych.
NAUKA
KOKTAJL WIECZNEJ SZCZĘŚLIWOŚCI Niepoprawni entuzjaści i skwaszeni pesymiści, wiecznie uśmiechnięci sybaryci i melancholicy pełni czarnych myśli. Te życiowe postawy mamy zakodowane w genach.
POSZUKIWACZE PLASTIKU Są skrupulatni i skupieni. Przesiewają polskie plaże, szukają groźnych zanieczyszczeń, o których dotychczas mało się mówiło.
KULTURA
DOMY W RUCHU Czy na pewno trzeba burzyć, żeby budować od nowa? Jak architektura może pomóc uchronić świat przed katastrofą ekologiczną? – opowiada Robert Konieczny, uznawany za jednego najlepszych architektów na świecie.
JEST LĘK Może mnie też kiedyś ktoś poderżnie gardło, to nie jest tak zupełnie niewyobrażalne. Ale co ja mam zrobić? Zaprzeczyć swoim ideałom? – Maciej Stuhr o pomaganiu uchodźcom i nowym filmie „Powrót do tamtych dni“.
KULTURALNY PRZEWODNIK „NEWSWEEKA” Najlepsze płyty, książki, filmy, wystawy w tym tygodniu.
FELIETONY
MANUELA GRETKOWSKA
KRZYSZTOF VARGA
ZBIGNIEW HOŁDYS
KRZYSZTOF MATERNA
DARIUSZ ĆWIKLAK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS