A A+ A++

W pierwszą niedzielę po Bożym Ciele, w Alwerni organizowany jest tradycyjny odpust zwany “strzelanką”. Skąd ta nazwa?

Nazwa odpustu pochodzi od zwyczaju strzelania z moździerzy w czasie procesji w hołdzie  ukrzyżowanemu Chrystusowi.

Jak czytamy na stronie alwernijskiego klasztoru, tradycja ta wywodzi się od staropolskiego zwyczaju strzelania na cześć przybyłych tu dostojników kościelnych, państwowych lub podczas pogrzebów.

Wystrzałami z moździerzy czy hałubic zajmowali się początkowo bracia zakonni z tutejszego klasztoru, a z czasem – strażacy. Strzelanie w czasie procesji było wielkim zaszczytem.

Na strzelankę przybywały tysiące pątników z okolicznych miejscowości, a także ze Śląska, Moraw, z Krakowa i innych stron Galicji. A wraz z nimi tłumy jałmużników, których cały szereg ciągnął się aż do klasztornej furty.

Tak jak pbecnie, na odpust przybywali również kramarze. W przeddzień strzelanki, jak grzyby po deszczu, rosły stragany z najróżniejszymi łakociami, różańcami z ciasta, czasem z cukierkami i lizakami na patyku. Tak jak i dziś, swoje kramy mieli tutaj również sprzedawcy kolorowych świecidełek, błyskotek i czerwonych korali, drewnianych koników, ptaszków z ruchomymi skrzydełkami, piszczałek i glinianych gwizdków.

Strzelanka stanowiła ogromną atrakcję dla dzieci. Mogły pojeździć na karuzeli, wejść do kolejowego wagonu czy dosiąść drewnianego konika. Dla starszych była strzelnica, gdzie czasami udało się ustrzelić kwiatek dla ukochanej, lizaka bądź kogucika.

Jednak prym wiedli sprzedawcy ceramiki, wyrabianej u miejscowych garncarzy, i dewocjonaliów. Każdy mógł tutaj kupić obraz Pana Jezusa Miłosiernego Ecce Homo i wizerunek patronki flisaków Matki Boskiej Dzikowskiej.

Na strzelankę zjeżdżały również tabory kolorowych cygańskich wozów. I któż mógł lepiej wywróżyć przyszłość z kart, jak nie stara Cyganka?

Z czasem zaniechano tradycji strzelania podczas procesji. Stare moździerze wywieziono do Leżajska, do Muzeum Prowincji OO. Bernardynów.

Kto i z czego strzela podczas odpustu obecnie, czym handlują kramarze – można się przekonać już 2 czerwca.

Uroczystej sumie o godz. 11.30 przewodniczyć będzie o. Arkadiusz Belcik – Wikariusz Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce.

źródło: strona klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMZGM: Przetargi na najem lokali użytkowych
Następny artykułNowy kierunek studiów w Collegium Polonicum: Governance of Organizations!