A A+ A++

Słońce z dnia na dzień wschodzi coraz wcześniej, a dni są coraz dłuższe. W związku z tym w nocy z soboty na niedzielę 26/27 marca po raz kolejny przesuniemy wskazówki zegarków. Od tego momentu zacznie obowiązywać czas letni, który potrwa przez kolejne pół roku.

Po raz pierwszy w Polsce zmieniono czas ponad 100 lat temu a dokładnie w 1919 r. Chodziło o lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędzanie energii. Niemniej jednak opinie, co do prawdziwości poglądu dotyczącego zużycia energii czy wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka, są podzielone.

Tak naprawdę, to zmiana czasu na zimowy nie dotyka większości ludzi, gdyż przeważnie o śpią a zegary przesuwają po obudzeniu. Praktyczną zmianę widać jedynie rano, ponieważ jest zdecydowanie jaśniej. Aby uniknąć zmiany w rozkładach jazdy na kolei, pociągi są zatrzymywane na godzinny przymusowy postój pod semaforem. Z kolei pracującym wydłuża się czas pobytu w zakładzie i wypłacane są nadgodziny lub mogą odebrać ten czas z innej zmiany.

Zmiana czasu obowiązuje w prawie 70 państwach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Niemcy były pierwszym krajem na świecie, który od 1916 r. zaczął stosować zmianę czasu. Czas letni zaczął też obowiązywać w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukiwani ankieterzy, którzy policzą pasażerów w autobusach MZK. Stawka godzinowa to 25 zł
Następny artykułSiatkówka. Final Four III ligi mężczyzn