Mołdawia nie uzgodniła nowej umowy w sprawie dostaw gazu z rosyjskim koncernem Gazprom. W Moskwie trwają obecnie negocjacje z rosyjskim gigantem gazowym.
– W związku z kryzysem gazowym w Mołdawii wprowadzony będzie stan wyjątkowy – zapowiedziała dziś premier tego kraju Natalia Gavrilita, cytowana przez portal NewsMaker.
W kraju brakuje gazu, ciśnienie w systemie przesyłu surowca jest na „krytycznym poziomie” – zaalarmowała.
Rząd zwróci się dziś do parlamentu o zatwierdzenie stanu wyjątkowego; pozwoli to na obejście pewnych procedur, by przyspieszyć zakup gazu z alternatywnych źródeł – przekazała Natalia Gavrilita. Agencja Interfax precyzuje, że chodzi o wprowadzenie stanu wyjątkowego w branży energetycznej.
Premier poinformowała, że na mołdawskim rynku gazowym występuje deficyt, wynoszący ok. 16 mln metrów sześc., a wymagane objętości gazu w październiku są zagwarantowane tylko w 67 proc. Dodała, że ciśnienie w systemie transportu gazu jest na „krytycznym poziomie”.
Mołdawia nie uzgodniła nowej umowy w sprawie dostaw gazu z rosyjskim koncernem Gazprom. Interfax pisze, że dotychczasowa umowa wygasła 30 września, a strony uzgodniły jej przedłużenie o miesiąc. Mołdawia otrzymuje w październiku gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. m sześc., podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.
Gazprom “szczerze współczuje” tym, których dotknęły szokujące ceny gazu
2021.10.07 14:32
Gavrilita poinformowała, że wczoraj w Moskwie odbyła się kolejna runda rozmów w sprawie umowy z Gazpromem. Podkreśliła, że obecnie nie ma ostatecznych uzgodnień z rosyjskim koncernem i „nie ma pewności”, że władze będą mogły porozumieć się w tej kwestii.
Wiceprzewodniczący parlamentu Mihai Popsoi zapowiedział, że izba przychyli się do rządowego wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego, by dać gabinetowi „narzędzia do zarządzania kryzysem energetycznym” – przekazuje Interfax.
13 października mołdawski rząd ogłosił tryb podwyższonej gotowości w dziedzinie energetyki w związku z deficytem gazu – podkreśla agencja. W kraju podjęto kroki, by oszczędzać zużycie surowca, np. część przedsiębiorstw przeszła na mazut albo węgiel.
Nord Stream 2 jako narzędzie szpiegowskie? W budowie brały udział tajne rosyjskie jednostki wywiadowcze
2021.10.21 09:52
pj/belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS