A A+ A++

W 2020 r. – w 30. rocznicę pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin – ruszyliśmy w „Wyborczej” z plebiscytem Supermiasta. Gdy planowaliśmy harmonogram naszego plebiscytu, nikt nie mógł przewidzieć, że od marca dominującym tematem w Europie stanie się pandemia koronawirusa.

Sprawdziła się nasza redaktorska intuicja, która podpowiadała, że nawet gdy w aktualnościach będzie dominował temat koronawirusa, nasi czytelnicy będą potrzebowali także bardziej optymistycznych tematów. A do takich należą teksty o Supermiastach. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, z których kolegia redakcji lokalnych wybrały te najlepsze. Teraz czas na to, by w każdym z miast – w drodze plebiscytu – wybrać ostatecznych zwycięzców. W przeciwieństwie do szykowanych wyborów prezydenckich nasze głosowanie jest możliwe do realizacji i w pełni bezpieczne. Nie trzeba wychodzić z domu – wystarczy wejść na www.wyborcza.pl/supermiasta i znaleźć link prowadzący do głosowania w naszym mieście.

Głosowanie rozpoczęło się w piątek 27 marca. W związku z epidemią koronawirusa plebiscyt wydłużymy o dwa tygodnie – na głosy będziemy czekać do końca kwietnia. Zwycięzców plebiscytu ogłosimy na naszych łamach 8 maja.

Jak głosowali naczelni redakcji lokalnych “Gazety Wyborczej”

Grzegorz Dąbrowski, Białystok: Kibicuję przebudowie Rynku Kościuszki, który stał się wizytówką Białegostoku i początkiem przywracania tożsamości miasta.

Co się udało w Białymstoku? Głosujcie

Jacek Glugla, Bydgoszcz: Dla mnie ważne jest konsekwentne odnawianie Śródmieścia i wykorzystywanie potencjału rzeki Brdy. No i aktywizacja społeczna bydgoszczan.

Bydgoszcz 1990-2020. Co udało nam się najbardziej? Zagłosuj

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy z lotu ptaka MACIEJ KULESZA

Tomasz Haładyj, Częstochowa: Kibicuję budowie linii tramwajowej na Wrzosowiak i Stary Raków. Ta inwestycja zmieniła wizerunek południowych dzielnic, wcześniej postrzeganych jako „gorsze”.

Od straganów do uniwersytetu. Co nam się najlepiej udało w Częstochowie w ciągu 30 lat? Głosowanie

Dariusz Kortko, Katowice: Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zmieniły Katowice i cały region. Energia mieszkańców została wyzwolona, co zaowocowało nowymi pomysłami i inicjatywami.

Z czego jesteście dumni w Katowicach? Zaczynamy głosowanie

Alina Janusz, Kielce: Stawiam na Targi Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z najważniejszych imprez w tej branży w Europie, przyjeżdża na nią kilkuset wystawców z całego świata.

Mamy się w Kielcach czym pochwalić. Rozpoczynamy głosowanie

Kielce, deptakKielce, deptak JAROSŁAW KUBALSKI

Michał Olszewski, Kraków: Głosuję na podjęcie przez miasto walki ze smogiem. Grupka aktywistów siedem lat temu zaczęła domagać się zakazu palenia węglem w piecach i to rozpoczęło ogólnopolską dyskusję o jakości powietrza, którym oddychamy.

Z czego jesteśmy dumni? Zagłosuj w plebiscycie Supermiasta i wybierz najważniejsze wydarzenia 30-lecia w Krakowie

Paweł Krysiak, Lublin: Sukcesem Lublina jest kultura. Przykładami oferty kulturalnej najwyższej jakości są dwie instytucje: Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Teatr Stary.

Zaczynamy głosowanie! Wybieramy sukces 30-lecia. Z czego Lublin jest najbardziej dumny?

Joanna Żarnoch-Chudzińska, Łódź: Dla mnie symbolem nowej Łodzi jest pierwszy woonerf, czyli wyłączona z ruchu ul. 6 Sierpnia. Dziś mamy wiele woonerfów, a inne miasta biorą z nas przykład.

Co jest największym sukcesem Łodzi ostatniego 30-lecia?

Maciej Nowakowski, Olsztyn: Przyjezdni zachwyceni są pięknie urządzonymi terenami nad jeziorami. A mieszkańcy nie wyobrażają sobie Olsztyna bez tramwajów. Te inwestycje to moi faworyci – tak mówi serce. A rozum – że kluczowa dla miasta była decyzja, by Olsztyn pozostał stolicą województwa.

Dziewięć olsztyńskich powodów do dumy. Który największy?

Centrum Ukiel w OlsztynieCentrum Ukiel w Olsztynie Fot. Arkadiusz Stankiewicz / Agencja Gazeta

Anita Dmitruczuk, Opole: Chciałabym, żeby wygrała Miejska Biblioteka Publiczna. Trudno znaleźć mi przykład mądrzejszej miejskiej inwestycji niż ta, która nie tylko szczyci się pięknymi murami, ale też skupia tysiące mieszkańców i rozwija ich i czyni lepszymi, mądrzejszymi ludźmi.

Dwanaście powodów Opola do dumy. Wybieramy ten najważniejszy. Głosowanie rozpoczęte

W naszym plebiscycie można głosować do 30 kwietniaW naszym plebiscycie można głosować do 30 kwietnia Fot. AG

Arkadiusz Adamkowski, Płock: Drugi most przez Wisłę dostał imię wybrane w plebiscycie „Wyborczej”. Nawet pomijając to, że uwolnił miasto od korków i zmienił jego układ komunikacyjny, czy mógłbym nie zagłosować na most Solidarności?

Co nam się najbardziej w Płocku udało? Głosujcie!

Paula Skalnicka-Kirpsza, Poznań: Najbardziej doceniam przemiany związane z podejściem do świata i ludzi. Ich kwintesencją jest hasło „Wolne Miasto Poznań” zawierające w sobie otwartość, tolerancję, gościnność.

Co nam się najbardziej udało w Poznaniu? Głosowanie w plebiscycie Supermiasta

Plebiscyt SupermiastaPlebiscyt Supermiasta .

Katarzyna Ludwińska, Radom: Wybieram poprawę infrastruktury rowerowej. Korzystam z niej niemal przez cały rok i wyobrażam sobie, jak niebezpiecznym miastem dla rowerzystów byłby bez niej Radom.

Jaki jest największy sukces Radomia w ostatnich 30 latach?

MARCIN KUCEWICZ

Magdalena Mach, Rzeszów: Rzeszów przyciąga nowych mieszkańców, bo dzięki umiejętnie zdobywanym i inwestowanym dotacjom unijnym jest miastem wielu możliwości, ładnym i wygodnym do życia. Od 18 lat twarzą sukcesu Rzeszowa jest prezydent Tadeusz Ferenc. Na niego głosuję.

Wybierz sukces 30-lecia Rzeszowa. Dlaczego jest supermiastem?

Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Jerzy Połowniak, Szczecin: Moimi faworytami są: budowa słynnego budynku filharmonii i Centrum Dialogu Przełomy oraz nadodrzańskie bulwary. Podświetlone dźwigozaury [stare portowe dźwigi] są znakiem rozpoznawczym miasta.

Co najlepiej udało się nam w Szczecinie? Zagłosuj na największy z dziewięciu sukcesów 30-lecia

Widok z Zamku Książąt Pomorskich w stronę Podzamcza i Międzyodrza Widok z Zamku Książąt Pomorskich w stronę Podzamcza i Międzyodrza  Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Sławomir Łopatyński, Toruń: Zagłosowałem na most gen. Elżbiety Zawackiej przez Wisłę – dał Toruniowi komunikacyjny oddech i chroni miasto przed drogowym paraliżem. Przyspieszył rozwój południowych dzielnic – jak grzyby po deszczu wyrastają tu osiedla.

Dziewięć rzeczy, z których Toruń jest dumny. Wybieramy sukces 30-lecia. Zaczynamy głosowanie

Grzegorz Kubicki, Trójmiasto: W Gdańsku kluczowym wydarzeniem było Euro 2012. To przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w mieście ruszyła masa inwestycji, Gdańsk umiejętnie skorzystał z możliwości zdobycia dodatkowych środków. Największym osiągnięciem Sopotu jest odzyskanie statusu uzdrowiska. Dzięki konsekwentnej polityce nie ma tam smogu. Kłopot mam w Gdyni. Bo czy ważniejsze są inwestycje (Trasa Kwiatkowskiego lub unikatowy kompleks sportowo-rozrywkowy), czy znane wydarzenia (Open’er czy festiwal filmowy)?

Co nam się udało w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Głosujemy

Małgorzata Bujara, Warszawa: Kliknęłam w „przywrócenie miastu Wisły”, czyli słynne w całej Polsce bulwary. Miejsca spotkań, knajpki, place zabaw. To tam spotyka się całe miasto.

Wybieramy największy sukces 30-lecia w Warszawie

Leszek Frelich, Wrocław: 30 lat temu mieszkańcy deklarowali w większości chęć wyprowadzki. Dziś wg badań nie ma miasta w Polsce, w którym duma z bycia jego mieszkańcem byłaby większa. To największy sukces Wrocławia.

Sukces 30-lecia we Wrocławiu. Głosowanie trwa

Artur Łukasiewicz, Zielona Góra: Uniwersytet Zielonogórski jest największym atutem Zielonej Góry – miał wpływ na szybki rozwój miasta i dał mu młode oblicze.

Zaczynamy głosowanie! Największy sukces Zielonej Góry to…

Ireneusz Klimczak (dziennikarz), Gorzów: Zachodnia Obwodnica i trasa S3 uratowały miasto od katastrofy komunikacyjnej.

Zaczynamy głosowanie! Największy sukces Gorzowa to…

Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFilm z objętego kwarantanną San Francisco. 7-milionowa metropolia jak plan filmowy (film)
Następny artykułPracownicy Amazona nie czują się bezpieczni. “W wielu miejscach zakładu panuje tłok”