A A+ A++

Ruszają projekty spekulacyjne

Przyznaje jednak, że są regiony jak np. Śląsk z bardzo dobrymi parametrami, o najniższym poziomie pustostanów. – Na tym rynku dalej inwestujemy. W maju rusza budowa w Rudzie Śląskiej, będzie to hala obok magazynu wznoszonego dla InPost. To rekultywowany teren, na którym powstanie czwarty budynek mający 40 tys. m kw. Połowa z tych obiektów jest już wynajęta, a połowę budujemy spekulacyjnie. Nie jest to jedyny projekt Prologis. Właśnie kupujemy grunt k. Nadarzyna i mam nadzieję, że w maju zamkniemy umowę. Inwestujemy w głównych aglomeracjach. Na pewno Warszawa jest najbardziej rozwojowym rynkiem, choć ostatnio dużą aktywność obserwujemy w okolicach Łodzi – wymienia szef Prologis. 

Czytaj więcej

Logistyka od Gdańska po Konstancę

Także odpowiedzialny w Maszoński Logistic za logistykę kontraktową Andrzej Bekierski przekonuje, że na rynku magazynowym dużo się dzieje, a jego firma bierze udział w kilkunastu projektach. – Spekulacyjnie wybudowaliśmy pierwszy magazyn w Sulęcinie. Ma blisko 16 tys. m kw. i wykorzystał całą działkę. Klucze do obiektu odebrałem w grudniu 2023 roku, wdrożyliśmy WMS i już obsługujemy kilku klientów: jeden niemiecki, przygotowujący dystrybucję w Polsce, a drugi ukraiński, który chce rozwinąć eksport do Niemiec – tłumaczy Bekierski. 

Magazyn jest częściowo zajęty. – Klienci wybierają naszą ofertę z różnych przyczyn: prowadzą optymalizację, szukają mniejszych operatów, którzy mają mniejsze narzuty. Do końca roku planujemy wypełnienie magazynu w okolicach 80-85 proc. i to będzie sukces. Zainteresowanie tą lokalizacją jest duże, nie ma ryzyka, że będzie stała pusta – przekonuje Bekieraki. 

Większy projekt to mający 56 tys. m kw. magazyn w Niepołomicach. – Klucze do niego odebraliśmy 5 kwietnia, a 25 kwietnia wprowadził się pierwszy klient, który zajmie powierzchnie ok. 12 000 m2. Nad tą umową pracowaliśmy blisko pół roku, to nie jest długo. Zapełnienie Niepołomic zajmie prawdopodobnie 3 lata, technicznie nie będziemy w stanie zrobić tego szybciej, samo wdrożenie personelu to miesiące, do tego skompletowanie zasobów, stabilizacja procesów. Poza tym jako Maszoński Logistic jeszcze nie jesteśmy naturalnym wyborem na rynku magazynowym – usprawiedliwia czas trwania wdrożenia Bekierski. 

Dobre perspektywy

Sapek uważa, że po pandemii dla potrzeb e-handlu powstaje bardzo dużo projektów poza głównymi rynkami. – Ich celem jest obsługa klientów poza Polską i jest to spora zmiana w stosunku do poprzednich lat – wskazuje szef Prologis. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiechanów z kolejnymi wyróżnieniami
Następny artykułLN siatkarek. Wołosz, Smarzek i Jurczyk w składzie na turniej w Arlington